'Türkiye'nin yargı reformuna ihtiyacı var'

  • Giriş : 01.03.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye'nin acilen bir yargı reformuna ihtiyacı olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Günlük medyada yer alan haberlere bakıldığında nasıl yargı yozlaşmasıyla karşı karşıya olunduğunun görüldüğüne işaret eden Baykal, "Halk dilinde bu 'avukat tutacağına hakim tut' sözüyle kendisini buluyor. Geçen gün gazetelerimizde bir çete mensubu dinlenen telefon görüşmesinde (sana bir savcı verelim) diyor" şeklinde konuştu.

Baykal, hukuka saygıyı çürüten herkesin bir olay yaşadığını belirterek, "Yargı işin temelidir. Demokrasiden önce adelet gelir, cumhuriyetten önce adelet gelir. Toplumsal yaşamın temel ilkesi hak ve adalettir. Bu konuda bir bunalım varsa nasıl çalışacağız" diye konuştu.

Baykal, adalet olmayan düzene insanların parasını gelip teslim etmeyeceğine işaret ederek, "Hangi mahkemenin ne zaman ne karar vereceğini bilmiyorsa, nereden ne gibi darbenin geleceğini göremiyorsa, böyle bir ortama niye insan girer, yatırım yapar mı? Çırpınıyoruz bir türlü gelmiyor yabancı sermaye." dedi.

Baykal, bu yıl geldiği iddia edilen 9.5 milyar dolarlık yabancı sermayenin ise mevcut yatırımların satın alınması, gayrimenkul satın alınması şeklinde olduğunu, kimsenin elini taşın altına sokup yatırım yapmadığını ifade etti. Baykal, yatırımcıların karmaşık sürecin içine girmeden satın alma yolunu seçtiğini kaydetti.

Baykal, Van Üniversitesi Rektörü'ne yapılan baskıları örnek göstererek, adeletin gövde gösterme sürecine sokulduğunu belirtti.

Alınacak hakimlerin belli bir görüşe ve ideolojik kadronun adalete yerleştirilmesi şeklinde gereçekleştirilmeye çalışıldığını öne süren Baykal, Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'nun siyasetin etkisinden kurtarılması gerektiğini vurguladı. Baykal, 70 milyonun kaderinin bir grubun eline teslim edilemeyeceğini vurguladı. Hukuka kendi kendini geliştirme imkanı verilmesini isteyen Baykal, dünyada gelişmiş bir ülke olmak için sağlıklı bir adalet sisteminin kurulmasının zorunlu olduğunu vurguladı.

Baykal, Türkiye'nin derhal ciddi bir eğitim reformuna da ihtiyacı olduğunu söyledi. Her alanda iddialı bir eğitim hamlesinin yapılmasının zorunlu olduğunu vurgulayan Baykal, hızla gelişen ülkelerin eğitime çok büyük önem verdiklerini kaydetti. Baykal, sağlıkta, sosyal güvenlikte, vergi reformu, ekonomi, devlet idaresinde önemli reformların yapılmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious