Türkiye'nin yarısı projesiz binalarda yaşıyor

  • Giriş : 23.03.2006 / 00:00:00

Türkiye'deki konutların yarısının depreme dayanıksız olduğu ve nüfusun yarısının da bu konutlarda yaşadığını belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü ile Türkiye Mimar ve Mühendisler Odaları Birliği Erzurum Şubesi'nde ortaklaşa düzenlenen, "Betonarme ve yığma yapı güçlendirilmesinde deneysel çalışmalar" konulu konferansa katılan Prof. Dr Sinan Altın, Türkiye'deki binaların yarısının depreme dayanıksız olduğunu açıkladı.

Ülkede yaşanan büyük yıkım ve ölümlere neden olan her depremlerin ardından yığma binaların gündeme geldiğini belirten Prof. Dr. Altın, basit ve ucuz yöntemlerde söz konusu binaların rehabilite edilebileceğini kaydetti. Türkiye'deki binaların yüzde 50'den fazlasının yığma olduğuna dikkat çeken Prof. Altın, bunların da çoğunun mühendislik projesinden yoksun olduğunu vurguladı.

İl bazında yığma binaların en fazla bulunduğu ilin yüzde 80'lik oranla Van olduğunu belirten Prof. Altın Ankara'da ise bu oranın yüzde 58 olduğunu dile getirdi. Nüfus bazında ise bu tür binalarda yaşayan nüfus oranının yüzde 83 ile Konya'nın birinci olduğunu anlatan Prof. Dr. Altın, bu oranın İzmir'de yüzde 20 ve Erzurum'da ise yüzde 61 olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Sinan Altın, kırsal kesimde bu rakamların daha da artış gösterdiğine vurgu yaptı.

Vatandaşların ekonomik nedenlerden dolayı yığma yapılara rağbet ettiğine işaret eden G.Ü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Altın, "Halkın ekonomik gücü olmadığı için mühendislik yüzü görmeyen ve büyük çoğunluğu 1- 2 katlı yığma binalarda yaşıyor. Yığma binalar basit ama ucuz yöntemlerle rehabilite edilmeli. En büyük üzüntü kaynağımız ise ülkemizde tam donanımlı büyük bir sismik laboratuvar eksiğinin olmasıdır." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious