Türkiye'nin yeni dış politaka rotası

Türkiye'nin yeni dış politaka rotası.7812
  • Giriş : 14.11.2008 / 17:29:00

ABD'de Brookings Enstitüsü'nde konuşan Başbakan Erdoğan Türkiye'nin uluslararası alanda üstlendiği role ve dış politikadaki yeni açılımlarına dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Erdoğan konfereansta AK Parti hükümetinin göreve geldikten sonra dış politakada yaptığı atılımlara dikkat çekti. Bundan sonraki sürece yönelik de değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan satır başları ile şunları belirtti:

ABD'de 4 Kasım'da yapılan seçim sonuçları tüm dünyanın gözünü ABD'ye yöneltti. Bu seçim tam bir kırılma gerçekleşti. Bu seçimde seçilmiş başkan Obama ve yardımcısı Baden'i tebrik ediyorum.

Seçimin ne olduğunu nasıl bir çalışma yapıldığını çok iyi biliyorum. Sayın Obama olmaz denileni olduran bir sandıktan çıkmıştır. Obama'ya yönelik beklenti çok üst düzeylere çıkmıştır. Yeni başlangıçlar yeni kararlar almak için fırsatlar doğuracaktır. Sayın Obama'nın kendisine sunulan fırsatı çok iyi değerlendireceğine inanıyorum.

Türkiye ABD ilişkilerinin Obama ile birlikte daha ileriye gideceğine inanıyorum. Türkiye ile ABD arasında serbest piyasa ve uluslararası ilişkilerde büyük bağlantıları vardır. Son üç yılda ortalama yüzde 7 oranında büyüyen Türkiye'nin bugün 12 milyar dolarlık ticaret yapmasının biz yeterli bulmuyoruz.

Türkiye gelişen yapısıyla Avrupa'da 6. dünyada ise 17. sıraya yükselmiş, AB'ye tam üyelik müzakerelerini yürütmektedir. türkiye'nin geleceğe bakışı alışılmışın dışındadır. Türkiye dünyada taahhüt noktasında üstlendiği işler açısından Çin ve İngiltere'den sonra 3. sıraya yerleştirmiştir. Türkiye ile ABD'nin ulusal öncelikleri dış politika yaklaşımları zaman zaman farklılıklar gösterse de genel açıdan büyük benzerlikler gösterdiği muhakkaktır. Benim zamanımda da bazen sıkıntılı dönemler de olsa bile ortak hedeflerde uzlaştığımız kanısındayım.

1929 büyük buhranından sonraki en büyük kürüsel krizi yaşıyoruz. Türkiye olarak bu krize karşı G20 zirvesine katılmış olmaktan mutluluk duyorum. 2001 yılında yaşanan krizinden aldığımız ciddi dersler sayesinde bugün yaşanan büyük krizden asgari düzeyde etkilenmiştir. Bugün yaşanan bankacılık krizi Türkiye'ye vurmayacak demiyoruz. Ancak bankalarımızın bu krize hazırlıklı girmesini sağladık. Daha önceki dönemde kredi dönüşleri yüzde 35'leri bulurken bizde bu oran yüzde 6 dolayında kalmıştır. Zaman zaman krizlerde kredi çağırmalar olur. Biz bunda ikazlarda bulunduk. Müşteri portföylerini kaybetemeyin uyarısında bulunduk. Hükümet olarak da bazı konularda kararlı olduğumuzu da kendilerine ifade ederek çözüm yolarına gittik.

Arakadaşlarımızla gerek finans sektörü gerek reel sektörle görüşürek gerekli adımları atıyoruz. Kriz teker teker sorunları çözerek değil uluslararası alanda atılacak ortak adımlarla sorunun çözümünden yanayız. G20 ülkelerinin görüş ve katkılarının ortaya konması bakımından bu zirve çok önemli rol oynayacaktır. G20 zirvesinden beklentiler tam olarak karşılanabilirmi konusu benim için şu anda soru işaretidir. Bugüne kadar dışişleri bakanları düzeyinde yapılan toplantılar bundan sonra liderler zirvesine dönebilirmi bu konuda gerekli adımların atılacağına inanıyorum. Bu zirvenin küresel ve bölgesel barışa katkıda bulunulması açısından faydalı olacağına inanıyorum. Türkiye olarak komşularımızla yakın temastayız. Irak yönetimi ile çok yakın ilişkilerimiz var. Lübnan'daki sorunun çözümü, İsrail Suriye sorunun çözümü, Pakistan Afganistan ilişiklerinin geliştirilmesi açısından da aktif olarak çaba gösteriyoruz.

Türkiye 2009-2010 geçici üyeliğine 151 ülkenin oyunu alarak seçilmiştir. Türkiye BM nezdinde de uluslararası barış ve güvenliğe katkılarını da güçlendirerek devam ettirecektir. Bu çerçevede AB tam üyeliğine kararlı bir şekilde çalışmamızı sürdüreceğiz. Dost kazan düşman kazanma prensibi ile hareket ediyoruz.

Göreve geldiğimizde Türkiye'nin komşuları ile ilişkileri yok denecek kadar azdı. Yunanistan, Bulgaristan, Suriye, Irak; iran gibi ülkelerle ilişkilerimiz asgari düzeyde idi. Bugün ise tüm komşularımızla çok sıkı ve sağlıklı bir gelişme göstermiştir. Bugün Ermenistan'la ilişkilerimizde yeni bir sayfa açmak için çalışmalarımız sürüyor. Bu diyalog ortamını devam ettirme kararlılığındayız. Türkiye-ABD ilişkilerine zarar verecek gelişmelere müsade edilmeyeceği beklentisi içindeyiz. Cesur samimi ve vizyon sahibi bir liderlik anlayışı ile Kafkasya'da daha güzel bir gelecek inşa edilebilir. Gürcistan'da yaşanan krizde de Türkiye olarak ilk devreye giren ülkelerden biri olduk. Biz o dönemde Moskova'ya ziyarette bulunduk. Kafkasya İttifakı önerisinde bulunduk. 5 ülkeyi kapsayan bir politika oluşturduk.

Ayrıntılar geliyor....

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*