Türkiye'nin yerini kimse dolduramaz!

  • Giriş : 26.11.2006 / 00:00:00

KKTC Cumhurbaşkanı Talat: "İzolasyonların kaldırılmasına yönelik destek konusunda Türkiye'nin yerini kimse dolduramaz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, KKTC'ye uygulanan izolasyonların kaldırılması için birçok kardeş ve dost ülkenin kendilerine destek verdiğini; ancak Türkiye'nin verdiği desteğin yerini hiçbir ülkenin dolduramayacağını söyledi.

Kıbrıs Türk Hava Yolları'na (KTHY) ait acentenin açılışı ve çeşitli ziyaretler için Gaziantep'te bulunan Talat, 2 günlük gezisini düzenlediği bir basın toplantısıyla değerlendirdi. Gezisinin oldukça verimli geçtiğini belirten Talat, Kıbrıslı Türklere uygulanan izolasyonların kaldırılmasına yönelik girişimler açısından KTHY'nin, Gaziantep'te acente açması ve buradan Londra'ya uçmasının son derece önemli olduğunu kaydetti. Zeugma mozaiklerinin sergilendiği Arkeoloji Müzesi'ni çok beğendiğini dile getiren Talat, gezi sırasında Gaziantep'in ve Anadolu'nun birçok medeniyete beşiklik ettiğini ve zengin bir kültürel mirasa sahip olduğunu bir kez daha gözlemleme imkanı bulduğunu anlattı.


Daha sonra basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Mehmet Ali Talat, "Türkiye'nin dışında izolasyonların kaldırılması için hangi ülkeler destek oluyor" sorusuna şu karşılığı verdi: "Güçlü destek bakımından en büyük katkıyı Türkiye sağlıyor. Bunun dışında dost ve kardeş ülkelerden destek görüyoruz. Çeşitli çalışmalarda, özellikle BM alanındaki çalışmalarda dost ve kardeş ülke Pakistan'dan destek alıyoruz. Tabii ki, yine aynı şekilde bizi hemen her platformda destekleyen dost ve kardeş ülke Azerbaycan'dan destek görüyoruz. İslam ülkelerinden ve İslam Konferansı Örgütü'nden ciddi destek alıyor ve bu desteğin önümüzdeki günlerde daha da somutlaşmasını bekliyoruz. Müslüman ülkelerde, Kıbrıs Türk'üne karşı ilgi artıyor. Gerek temsilciliklerimizin sayısının artmasını, gerekse ekonomik, kültürel ve siyasi ilişkilerimizin gelişmesini hedefliyoruz. AB üyesi bazı ülkelerden de sınırlı ölçüde destek alıyoruz. Genel olarak AB, Kıbrıs Rum tarafıyla bir dayanışma içinde hareket ediyor. Öte yandan, Amerika Birleşik Devletleri batı dünyasında izolasyonların kaldırılması konusunda en yakın ülke konumunda. Ama bu ülkeyi, Türkiye ve diğer dost ve kardeş ülkelerle kıyaslamak mümkün değil. Ancak dediğim gibi, bizi her şart altında destekleyen Türkiye'nin yaratacağı boşluğu hiçbir ülke dolduramaz"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious