"Türkiye'nin yıldız olma iddiası sürüyor"

  • Giriş : 19.01.2008 / 16:06:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Türkiye'nin yükselen piyasalarda yıldız olma iddiasının devam ettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bakan Ekren, Gaziantep'te, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, ekonomik programın bir sapma olmadan sürdüğünü, yapısal reformlara devam edildiğini belirterek, dış koşulların da istenmeyecek şekilde bozulmaması gerektiğinin altını çizdi.
Uluslararası mali piyasalarda yaşanan türbülansın ilk başta tutsat (mortgage) krizi olduğunun sanıldığını, daha sonra likidite ve finansal kriz olarak algılandığını anlatan Bakan Ekren, şunları kaydetti:
"Ancak sonunda anlaşıldı ki tamamen enformasyon krizi. Etkiler çok net ortaya çıkmıyor. Biz sizin gördüğünüzden daha derin görüyoruz uluslararası piyasalardaki türbülansı. İlk başta mortgage krizi olarak görüldü, daha sonra likidite, daha sonra finansal kriz olarak değerlendirildi. Ancak sonunda anlaşıldı ki tamamen enformasyon krizi. Etkiler çok net ortaya çıkmıyor.
Zincirin bir halkasında görülen zarardan tahmin edilebiliyor. Amerikalıların kendilerinin bile tespit edemediği bir konuda ne yapıyorsunuz demek çok doğru değil.
İlk aşamada İngiltere ve Amerika'yı etkileyecektir. Sonra onlarla birinci derecede ilişkileri olan ülkeleri etkiler. Uluslararası piyasalardaki değişimlerin negatif yanları kadar pozitif yanları da oluyor. Körfez fonları önem kazanıyor. Türkiye fon çekmede yeterince başarılı."
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Güneydoğu Anadolu Projesi'nin (GAP) 2012'ye kadar bitirilmesi talimatı verdiğini hatırlatan Ekren, sulama projelerine ağırlık verileceğini, devam eden 11 sulama projesinde önceliğin belirleneceğini anlattı.
Projelerden hangisinin sosyal-ekonomik dönüşümü daha hızlı ise onlara öncelik verileceğini vurgulayan Ekren, bu konuda alınacak kararları Başbakan Erdoğan'a sunacaklarını söyledi.
Bu kapsamda öncelikle GAP'ta mevcut durumun değerlendirileceğini ve rekabet stratejilerinin belirleneceğini kaydeden Bakan Ekren, hangi ana sektörlerin öne çıkacağını, küçük teşvik ve düzenlemelerle hangi sektörlerın ayağa kalkabileceğini belirleyeceklerini anlattı.
İller bazında temel proje ve sektörleri belirleyeceklerini, hareket planını takvime bağlayacaklarını ifade eden Ekren, projenin 5 yılda tamamlanması için kamu kaynaklarının yanı sıra, yerel oyuncuları ve uluslararası yatırımcıları devreye sokmaya çalışacaklarını vurguladı.
Proje hedefinin 3,8 milyon kişiye istihdam sağlanması olduğunu hatırlatan Ekren, istihdamda 2,1 milyon kişiye ulaşıldığını söyledi.
Her ilde düşündüklerinden fazla projenin önlerine geldiğini kaydeden Bakan Nazım Ekren, kalkınma ajansları ve cazibe merkezleri oluşturulmasının da projeye ivme kazandıracağını vurguladı.
Bakan Ekren, Merkez Bankasının İstanbul'a taşınmasının siyasiler ve Merkez Bankasının ortaklaşa vereceği bir karar olduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious