Türkiye'nin zencileri; başörtülüler

Türkiye'nin zencileri; başörtülüler.6865
  • Giriş : 12.11.2008 / 09:42:00

Başörtülü olduğu için Meclis'ten ve vatandaşlıktan atılan eski vekil Merve Kavakçı, Obama'yı değerlendirdi ve "Bir gün bizim de rüyamız gerçekleşecek" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Barack Obama'nın ABD Başkanı seçilmesinin ardından değişik yorumlar yapıldı ve Türkiye'nin de zencilerinin olduğu söylendi. Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök tartışmalara yol açan bir yazı yazdı ve "Bir Kürt'ü seçer misiniz" sorusunu sordu. Ancak Türkiye'nin en büyük zenci grubunu başörtülüler oluşturuyor. Daha bir kaç gün önce Manisa'da asker oğullarının yemin törenine katılmak isteyen başörtülü anneler '40 yaşının üzerindekiler ve altındakiler' olarak kategorize edildi. 40 yaşın altında olanlar tören alanına alınmadı ve Türkiye'nin değişik yerlerinden o mutlu anı görmek için Manisa'ya gelen anneler telörgülerin ardından göz yaşları içerisinde çocuklarının yemin törenini izlemek zorunda bırakıldı. Anneleri telörgülerin ardında kalan mehmetçikler ise, "...askerliğin namusunu Türk Sancağının şanını canımdan aziz bilip icabında vatan, cumhuriyet ve vazife uğrunda seve seve hayatı mı feda eyliyeceğime ant içerim" yeminini etti.

KAVAKÇI: BAŞÖRTÜLÜLER TÜRKİYE'NİN ZENCİLERİ

1999 Seçimlerinde İstanbul milletvekili seçilen ancak başörtülü olduğu gerekçesiyle Meclis'te yemin ettirilmeyerek vatandaşlıktan atılan Merve Kavakçı 8 SUTUN'a konuştu. Başörtülü kadınların Türkiye'nin zencileri olduğunu söyleyen Kavakçı, Obama'nın ABD Başkanı seçilmesinden memnuniyet duyduğunu söyledi. ABD'de siyahların 1950'lerde gördüğü muamelelere dikkat çeken Kavakçı, o günlerde zencilerin büyük hakaretlere maruz kaldığını hatırlattı ve Obama'nın seçilmiş olmasının o günlerin geriye gelmeyeceğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

OBAMA UMUDU TEMSİL EDİYOR

Obama'nın aynı zamanda umudu temsil ettiğini söyleyen Kavakçı, "Demekki o gunler geride bırakilabiliyor, milletler gecmiste sorumlu olduklari yuz kizartici tavırlarından bir gün geliyor arınabiliyorlar." dedi. "Hic bir sey sonsuz ve daimi degildir" diyen Kavakçı, başörtülü kadınlarında bir gün kendi ülkelerinde hak ettikleri mevkilere hiç bir engelle karşılaşmadan gelebileceklerini ifade etti. Barack Hüseyin Obama'nın bütün aşağılanma ve ezilmişliklerin ardından ABD Başkanlığı'na seçilmesinin bütün ezilenler için bir umut olduğunun altını çizen Kavakçı, "Bir gun bizim ruyamiz da gerceklesecek buna hic suphem yok ve biz basortulu kadinlar da dini inancimiz ve kiyafetimizle degil de, Martin Luther King'in ifadesiyle karakterimizin muhtevasiyla degerlendirilecegiz. Buna hic suphem yok." diye konuştu.

8sutun

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*