Türkiye'de Petrol gerçeği!

  • Giriş : 04.04.2007 / 00:00:00

Ege, Akdeniz ve Karadeniz petrol açısından zengin mi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu çok önemli soruyu dünyanın en büyük petrol şirketlerinden birinin genel müdürüne sorduk. İşte cevabı.

Dünyanın en büyük petrol şirketlerinden biri olan Brezilya’lı Petrobras Karadeniz’de petrol arıyor. Hatta çalışma yaptığı yerlerin başında İstanbul Boğazının Karadeniz bölümü de var.

Şirketin Genel Müdürü Paulo Karvalho Samanyolu Haber’e çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Karvalho: “Biz, karadeniz’in yeni ve büyük bir petrol bölgesi olduğunu düşünüyoruz. Çok fazla burada kuyu açılmamış. Biz şu anda verileri analiz ediyoruz. Bir değer biçemiyoruz. Bazı güzel petrol yapıları olduğunu biliyoruz. Fakat ne kadar petrol olduğunu söylemek için erken."

PETROBRAS bir devlet şirketi. Bir zamanlar Brezilya’ya kendine yetecek petrol yok denirken ülke şimdi kendi kendine yeten ve ihraç eden ülke konumunda. Petrobras derin denizlerde sondajlarda uzmanlaşmış bir kurum. Karadenizde de derin sularda sondaj yapacaklar. Eğer petrol çıkarsa ruhsat sahibi Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ile yarı yarıya paylaşılacak.

Genel Müdür Paulo Karvalho Samanyolu Haber’in Ege ve Akdeniz’in petrol açısından ne kadar zengin olduğu konusundaki soruyu ise şöyle cevaplandırıyor.

"Biz şuna inanıyoruz, biz bu bölgeye baktığımız zaman büyük petrol potansiyeline sahip olduğunu görüyoruz. Ama önemli nokta şu: petrol için doğru noktayı bulmak. Çünkü keşif için petrol kuyusu açmak çok pahalı. Bunun için en doğru noktayı bulmak zorundayız. Biz bu bölgede hazar denizindeki."

Petrobras genel müdürü Paulo Karvalho Karadenizdeki petrol rezervini Hazar Denizindeki petrol potansiyeline benzetiyor. Hazar’da 163 milyar varil keşfedilmemiş petrol rezervi bulunuyor.

Denizlerimizin barındırdığı bu muhtemel petrol rezervi, gözlerin bir kez daha kamuoyunda büyük tedirginlik uyandıran Petrol Yasa Tasarısına çevrilmesine sebeb oldu. Zira Tasarı yasalaştığı takdirde bu zengin rezervlerin Türkiye’nin kontrolünden çıkması tehlikesi gündeme gelecek. Çünkü denizlerdeki ruhsatlar, şu anda devlet şirketinin elinde ancak ruhsat süresi 2011’de bitiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious