Türkiye'nin AB üyeliğine destek

  • Giriş : 31.10.2006 / 00:00:00

İsveç AB İlişkilerinden Sorumlu Bakan Malmström’den Türkiye’nin AB üyeliğine destek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği, elçilik binasında ilk defa bir resepsiyon verdi. Daveti Türk ve İsveçli medya mensupları takip ederken, davete katılanlar arasında İsveç’teki Türklerden ileri gelenler yanında, İsveç Meclis Başkanı, İsveç’in AB İlişkilerinden Sorumlu Bakanı Cecilia Malmström, İsveç Dış İşleri temsilcisi ve yetkilileri, değişik ülkelerin konsolosluk ve büyükelçilik temsilcileri katıldı. Açık büfe usulü olarak ikramların yapıldığı gecede Türk yemeklerinden örnekler de sunuldu.

Davete eşiyle birlikte evsahipliği yapan T.C. Stockholm Büyükelçisi Necip Egüz, "Bizler için fevkalade mutlu bir gün, cumhuriyetimizin kuruluşunu kutluyoruz dostlarımızla birlikte. Bizim için önemli bir gün, bizim en büyük bayramımız" diyerek duygularını ifade etti.

Davete katılanlardan İsveç’in AB İlişkilerinden Sorumlu Bakanı Cecilia Malmström, CİHAN muhabirine Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 83. yılında böyle bir resepsiyonda bulunmaktan dolayı çok memnun olduğunu belirtti. Bakan Malmström, "Umarım Türkiye de bir gün AB üyesi olur" şeklinde konuştu. Türkiye’nin AB üyeliği süreciyle ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Malmström, "Umarım Türkiye’nin geleceği AB’dedir, hükümetin getirdiği reformlar bu şekilde devam ederse, bir kaç yıla kadar üye olacaktır" dedi.

Türkiye’nin bu çabalarını AB temsilcilerinin de görmesi gerektiğini söyleyen Malmström, her ülke için aynı kriterler olduğunu ve de olması gerektiğini vurguladı. Malmström, üyelik sürecindeki diğer ülkelere olduğu kadar Türkiye’ye de İsveç olarak yardımcı olacaklarını belirtirken, "Kriterler tamamlanınca tabii ki Türkiye AB’ye girmelidir ve ben eminim ki Türkiye başaracaktır ve üyeliğe de çabuk uyum sağlayacaktır" dedi.

Bu arada, Türkiye’nin daha çözmesi ve netleştirmesi gereken Kıbrıs, İnsan Hakları ve azınlık sorunları olduğunu ve bunları aşması için yardımcı olacaklarını söyleyen Malmström, "Bunları birlikte çözeceğiz ve umarım ki Türkiye bu şartları bir an önce yerine getirir ve yoluna devam eder." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious