'Türkiye'nin üyeliği zorlu bir süreç'

  • Giriş : 13.01.2007 / 00:00:00

İtalya’nın başkenti Roma’da temaslarda bulunan Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Durao Barroso, Türkiye’nin AB üyeliğinin “uzun ve zorlu bir süreç” olacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Barroso, bunun uzun ve zorlu bir süreç olacağına işaret ederek, “Ancak sonuç itibarıyla Ankara, yalnızca Avrupa’nın değil, küresel siyasetin de yararına olduğu için AB’ye girecek; Avrupa’nın bir parçası olacaktır” dedi.

AB Komisyonu Başkanı Barroso, Türkiye’nin tam üyeliğinin AB kriterlerinin tümünü yerine getirmesinin ardından mümkün olabileceğini de belirterek, “Tabii ki Türkiye’nin üyeliği konusunda, AB’nin demokratik standartlarından ödün verilmesi söz konusu olmamalıdır” diye konuştu.

Barroso’nun dün başlayan Roma’daki temasları, bugün de sürdü. Dün İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ile görüşen Barroso, bugün ise İtalya Avrupa Politikaları Bakanı Emma Bonino, Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Umberto Ranieri ve Senato Dışişleri Komisyonu Başkanı Lamberto Dini ile biraraya geldi. Barroso, 15 Ocak Pazartesi günü de İtalya Başbakanı Romano Prodi ile görüşecek.

Barroso, yarın ise Roma La Sapienza Üniversitesi’ni ziyaret edecek. Ziyaret sırasında Barroso’ya, ekonomi alanında fahri doktorluk unvanı verilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious