Türkiye'nin yüreğine ateş düştüı: 33 ölü!

  • Giriş : 14.04.2007 / 00:00:00

Aksaray Cumhuriyet Başsavcısı Durmuş Akif Özbek, bu sabah meydana gelen trafik kazasında 33 kişinin öldüğünü, 35 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiyenin yüreğine ateş gibi düşen kaza sabah saat 06 sularında, İzmir Zafer İlköğretim Okulu öğrencilerini Kapadokya gezisine götüren, 45 HA 158 plakalı yolcu otobüsün, Aksaray’ın Eskil ilçesi Bozcamahmut köyü yakınlarında, Adnan Ölmez yönetimindeki 42 AFM 32 plakalı kamyonla çarpışması sonucu meydana geldi.

Kaza sonucu yan yatan otobüsten ceset çıkarma çalışmaları uzun zaman aldı.

Aksaray Valisi Sebati Buyuran, öğrencileri taşıyan otobüsün kum yüklü kamyonla çarpışması sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 33 olduğunu, yaralı sayısının ise 35 olduğunu açıkladı.

Aksaray Cumhuriyet Başsavcısı Durmuş Akif Özbek, bu sabah meydana gelen trafik kazasında 33 kişinin öldüğünü, 35 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Başsavcı Özbek, Aksaray Devlet Hastanesi morgunun çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, İzmir Zafer İlköğretim Okulu öğrencilerini Kapadokya gezisine götüren Cumhur Çolak’ın kullandığı 45 HA 158 plakalı otobüsün saat 06.00 sularında Aksaray’a 58 kilometre mesafede bulunan Bozcamahmut mevkisinde, karşı yönden gelen Adnan Ölmez yönetimindeki 42 AFM 32 plakalı kum yüklü kamyon ile çarpıştığını belirtti.

İlk olarak trafik kazasında ölen 19 kişinin Aksaray Devlet Hastanesi morguna kaldırıldığını, yaralanan 32 kişinin de aynı hastanede tedavi altına alındığını belirten Özbek, 3 yaralının Kayseri’ye sevk edildiğini ifade etti.

Son bilgiler ışığında ölü sayısının 33, yaralı sayısının 35 olduğunu belirten Özbek, şunları kaydetti:

’’Otobüste bulunan toplam yolcu sayısının 68 olduğu belirlenmiştir. Kazada hayatını kaybedenlerden 19’u Aksaray Devlet Hastanesinde, 6’sı Eskil ilçesi Devlet Hastanesinde, 8’i Konya Numune Hastanesini morglarında muhafaza altına alınmıştır. Buna mukabil, 29 yaralı Aksaray, 3 yaralı Konya, 3 yaralı da Kayseri Devlet Hastanesinde tedavi altına alınmıştır. Aksaray Devlet Hastanesinde bulunan yaralıların 2’sinin erkek, 12’sinin kadın, 15’inin çocuk olduğu tespit edilmiştir.’’

Özbek, şu ana kadar Aksaray Devlet Hastanesi morgunda bulunan ölülerden Cumhur Çolak (otobüs şoförü), İmamettin Açan, Halil Adıgüzel, Mehmet Ali Küçükkurum, Büşra Güven ve Mine Akkoyun’un kimliklerinin belirlendiğini açıkladı.

Kamyon şoförü Adnan Ölmez’in cesedinin ise hala Konya Numune Hastanesi morgunda bulunduğunu ifade eden Özbek, kazada hayatını kaybedenlerin kimlik tespitlerinin tamamlanmasına çalışıldığını, kimlik tespitinin tamamlanmasının ardından cesetlerin ailelerine teslim edileceğini duyurdu.

Özbek, 13 ölünün üzerinden kimlik çıkmadığını, kimlik tespiti yapılamayan cesetlerle ilgili gerekli prosedürün izleneceğini, bu konunda tahkikatın devam edeceğini belirtti.

-SAVCILIĞIN AÇIKLADIĞI YARALI VE ÖLÜLERİN İSİMLERİ-

Halen Aksaray’da bulunan ve kazada yaralananların cinsiyetlerine göre listesi şöyle:

Erkek: ’’Kenan Özeri, Ahmet Cengiz (Otobüs yedek şoförü)’’

Kadınlar: Gülsüm İne, Hatice Çoban, Gülün Adıgüzel, Sevgi Artuç, Okşan Güler, Tuba Çoban, Nevin Kundakçıoğlu, Fatma Utlu, Buse Güler, İlgen Adsız, Meryem İncesu, Mine Albay.

Çocuklar: Ege Meriç, Neriman Çukurbaşı, Kenan İne, Halilcan Alaş, Büşra Çoban, Abdülkadir Karabulut, Öner Utlu, Semir Utlu, Furkan Sevinç, Çağlar Etsen, Açelya Adıgüzel, Ümit Ülgen, Özgür İne, Buse Saruhan, Ege Eryiğit.

Bu arada Tuba Tubara ve ismi belirlenemeyen 2 yaralının Kayseri’ye sevk edildiği, Başkent Üniversitesi Konya Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde de Emre Güven, Nuray İltuş ve Ezgi Karakaş’ın tedavisinin sürdüğü bildirildi. Yetkililer, Emre Güven’in yoğun bakımda olduğunu belirttiler.

Öğretmenler Nuray İltuş ve Yeşim Aygün’ün ise gezi kafilesinden sorumlu olduğu öğrenildi.

Kapadokya gezisine giden İzmir Zafer İlköğretim Okulu öğrencileri, öğretmenleri ve velilerinin de içinde bulunduğu Cumhur Çolak’ın kullandığı 45 HA 158 plakalı otobüs ile Adnan Ölmez yönetimindeki 42 AFM 32 plakalı kamyon, sabaha karşı Aksaray’ın Eskil İlçesine bağlı Bozcamahmut köyü yakınlarında çarpışmıştı.

Öte yandan Vali Sebati Buyuran, cenazelerin kara yoluyla Nevşehir’e oradan da uçakla İzmir’e gönderileceğini söyledi.

İZMİR VALİ VEKİLİ GÖZ YAŞLARINI TUTAMADI

İzmir Vali Vekili Talha Celalettin Eran, Aksaray’da meydana gelen kazayla ilgili olarak hayatını kaybeden öğrencilerin okulunda bir basın toplantısı düzenledi. Son derece üzgün olduğu gözlenen Eran, basın toplantısında gözyaşlarını tutamadı.

Eran, "Sayın valimiz şu anda Aksaray’da çocuklarımızın başında. Adli muameleyi bekliyoruz. Bir özel uçakla çocuklarımızı, velilerimizi, vefat eden yavrularımızı getireceğiz bugün. Havaalanından alacağız. Morgda onları muhafaza edeceğiz. Yarın düzenleyeceğimiz bir törenle çocuklarımızı defnedeceğiz." dedi.

İzmir’deki tüm birimler ile olayın takibini yaptıklarını anlatan Talha Celalettin Eran, "Çok üzücü bir hadise. Başsağlığı diliyorum." diye konuştu.

Vefat edenlerin isimlerinin henüz belli olmadığını belirten Eran, otobüste fazla yolcu bulunmasıyla ilgili soru üzerine, "İdari tahkikatla sonuçlaınır. Biz şimdi vefat eden çocuklarımızı velilerimizi düşünüyoruz. Tespit edilir onlar. O bilahere çıkar." ifadelerini kullandı.

Vali Vekili Eran, sağlık durumu iyi olan öğrenci, veli ve öğretmenlerin de uçakla İzmir’e getirileceğini dile getirdi.

ZAFER İLKÖĞRETİM OKULUNDA GEÇİCİ SAĞLIK BİRİMİ OLUŞTURULDU

Kazada hayatını kaybeden öğrenci, veli ve öğretmenlerin mensup olduğu Zafer İlköğretim Okulunda geçici sağlık birimi oluşturuldu.

İzmir Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Okan Özmen, kaza nedeniyle olası sıkıntı yaşayabilecek velilere acil müdahale edilebilmesi için, okulun araç gereç odasında oluşturulan geçici sağlık biriminin bugün ve yarın açık olacağını belirtti. 10 sağlık görevlisinin okulda görevlendirildiğini, sedyeler ve acil yardım malzemelerinin okula gönderildiğini ifade eden Özmen, kapıda da 3 ambulans bekletildiğini bildirdi.

Öğrenci velileri ve öğretmenlerin yakınlarının, öğretmenler odasındaki televizyondan gelişmeler takip ettikleri görüldü.

İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, ambulans, cenaze aracı ve defin işlemleri için her türlü hazırlığı tamamladıklarını belirterek, yaralıların İzmir’e getirilmesi durumunda da Eşrefpaşa Belediye Hastanesini seferber edeceklerini ifade ettiler.

İzmir Valiliğinde oluşturulan kriz masasının yanı sıra okulda oluşturulan kriz merkezinde Vali Yardımcısı Celalettin Eran, Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan, Emniyet Müdür Yardımcısı Süleyman Oğuz, değerlendirme yapıyor ve velileri bilgilendiriyor. AK Parti İzmir İl Başkanı Ali Aşlık da okula gelerek, bilgi aldı ve üzüntülerini bildirdi.

Öte yandan, kazada yaralananların isimleri okul panosuna asıldı. Panodaki listede yer alan isimler şöyle:

Buse Güler, Okşan Güler, Çağlar Evsen, Buse Saruhan, Gülsüm İnce, Sevim Utlu, Abdullah Karabulut, Tuğba Karaba, Büşra Çoban, Nevin Kunduracıoğlu, Açelya Adıgüzel, Hatice Çoban, Meryem İncesu, Özge İncesu, Sevgi Artuç, Tugba Çoban, Ömer Utlu, Fatma Utlu, Ege Meriç, Kenan Öneri, Bilgen Abatarkan, İlgen Atakan, Gülbin Adıgüzel, Halilcan Alaş.

CENAZELER BU AKŞAM UÇAKLA İZMİR’E GETİRİLECEK

İzmir Valisi Cahit Kıraç, Aksaray’daki kazayla ilgili olarak uçak talep ettiklerini, akşam saat 19.00 sıralarında cenazeleri uçakla İzmir’e getirerek ailelerine teslim edeceklerini söyledi.

Vali Kıraç, "Kederli ailelerimiz yollara düşmesin. Onların cenaze ve yaralılarını İzmir’e getireceğiz. Acımız büyük. Bütün İzmirlilere başsağlığı diliyorum." dedi.

Kazadan sonra Ankara’dan Aksaray’a geçen Vali Kıraç, kimlik tespitleri tamamlandıktan sonra cenazeleri İzmir’e getirmek için yoğun gayret içinde olduklarını belirterek, "Sabah saat 05.30 sıralarında meydana gelen kazada, kamyon ve otobüs mürettebatı dahil 32 kişi hayatını kaybetti, 30 kişi yaralandı." şeklinde konuştu.

Vali Kıraç, 46 kişilik otobüste fazla yolcu bulunduğunun hatırlatılması üzerine, "Milli Eğitim’e verilen listede kaydı olmayanlar, öğrenci velilerinden binenler var. Bunlar ileriki saatlerde aydınlanacak. Teknik bir konu." dedi.

ÇOĞU KAZADA ÖLEN 2/A SINIFI ÖĞRENCİLERİ YAKINDA TİYATRO GÖSTERİSİ SUNACAKTI

Öte yandan kazada hayatını kaybeden öğrenciler arasında en çok 2/A sınıfı öğrencileri bulunuyor. Sınıfın tiyatro öğretmeni Burcu Tuna, kazada hayatını kaybeden öğrencilerle birlikte yakında "İstanbul’un Fethi" konulu bir tiyatro gösterisi planladıklarını söyledi.

Öğrencilerinin kostümlerinin alındığını ve oyun için prova yapıldığını aktaran gözü yaşlı öğretmen, "Hepsi pırıl pırıl çocuklardı. Hepsini çok seviyorum. Otobüse fazla insan alındığı konusunda net bir bilgim yok ama 2/A sınıfı öğretmeni arkadaşımız bu konulara çok dikkat ederdi." dedi.

İzmir’den dün akşam hareket eden otobüs önce Konya’ya uğrayıp Mevlana’yı ziyaret ederek Kapadokya’ya geçecekti.

Bu arada kaza geçiren öğrenci ve öğretmenlerin ailelerinin okul önündeki endişeli bekleyişi devam ediyor.

İzmir Valisi Cahit Kıraç ise Aksaray’a hareket etti. Kazada hayatını kaybeden öğrenci ve öğretmenlerin cenazelerinin, bu akşam özel bir uçakla İzmir’e getirileceği öğrenildi.

Hayatını kaybedenler için yarın Zafer İlköğretim Okulu önünde tören düzenlenecek.

İZMİR VALİSİ KIRAÇ VE Aksaray VALİSİ BUYURAN, HASTANEDE TEDAVİ GÖREN YARALILARI ZİYARET ETTİ

Aksaray’da 32 kişinin ölümü, 30 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan trafik kazasının ardından, Aksaray’a gelen İzmir Valisi Cahit Kıraç, Aksaray Valisi Sebati Buyuran ile hastanede tedavi gören yaralıları ziyaret etti.

Kazayı Ankara’da haber alan İzmir Valisi Cahit Kıraç, Aksaray’a geldi. Kıraç, Aksaray Valisi Sebati Buyuran ve Milletvekili Ali Rıza Alaboyun ile Aksaray Devlet Hastanesinde tedavileri süren yaralıları ziyaret ederek, geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Kıraç’ın konuştuğu bir veli, otobüse fazla yolcu alındığını öne sürerek, ’’İki kişilik koltuğa 3 çocuk sıkıştırılmıştı. Otobüste fazla yolcu vardı. Ne olur yasaklayın bu okul gezilerini’’ diye feryat etti.

İzmir’deki yakınlarının telefonla aramaları üzerine bazı Aksaraylı vatandaşlar bilgi almak için hastaneye geldi.

Hastanede ellerindeki isimlerin ölüler arasında olup olmadığı öğrenmek için bekleyen çok sayıda kişi bulunuyor.

ANNESİNİN RAHATSIZLIĞI HAYATINI KURTARDI

Aksaray’daki feci kaza öncesinde, İzmir’den hareket eden otobüste yer ayırtan sınıf öğretmeni Gonca Yanç, annesinin rahatsızlığı nedeniyle son anda İzmir’de kalmaya karar verince kaza yapan otobüste yer almadı.

Yanç, İzmir Zafer İlköğretim Okulunda sınıf öğretmeni olarak görev yaptığını, okul olarak öğrenciler ve velilere yönelik çeşitli geziler düzenlediklerini söyledi.

Öğretmen Yeşim Aygün’in bu geziyi düzenlemekle görevli olduğunu ifade eden Yanç, şöyle konuştu:

’’Gezi ücreti olarak kişi başına 65 YTL belirlendi. Daha sonra dün saat 19.00’da arkadaşlarımızı, öğrencilerimizi yolcu ettik. Yeşim öğretmenin, gezide kendilerine refakat etmesi için okul dışından başka bir öğretmeni de çağırdığını biliyorum. Gezi öncesinde hiçbir anormal durum yaşanmadı, kaliteli bir şirketle anlaşılmıştı. Yeşim öğretmenimizin de öldüğünü öğrendik, acımız çok büyük.’’

Kendisinin de bu tip gezileri sevdiğini ve geziye gitmek istediğini anlatan Yanç, ’’Ben de ücretini ödeyerek yerimi ayırtmıştım, ancak İzmir’de oturan annem rahatsızlandı. O yüzden vazgeçtim ve arkadaşlara geziye katılamayacağımı söyledim. Ancak bu, benim için yaşanan büyük faciada teselli edici bir durum değil’’ diye konuştu.

OKUL YAS EVİNE DÖNDÜ

Aksaray’da kaza geçiren öğrencilerin aileleri, olayı duyar duymaz okula koştu. Umutla iyi bir haber beklerken ölenlerin sayısının devamlı yükseldiğini öğrenince üzüntüleri daha da arttı.

Okul yetkilileri, aileleri teselli etmek için öğrencilerin çoğunun yaralı olduğu bilgisini verdi. Ağlayan aileler ve öğrencileri, öğretmenler teselli etmeye çalıştı.

Öğrenciler gezi için dün akşam saat 19.00’da İzmir’den hareket etti. Hafta sonu gezisi için Kapadokya’ya gidecek öğrencilerin çoğunluğunu 2A sınıfı oluşturuyordu.

Diğer sınıf öğrencilerinin de bulunduğu geziye, Okul Müdürü Süleyman Karabulut’un oğlu Abdullah Karabulut’da katılmıştı.

Müdür Karabulut, olayı duyar duymaz sabah erkenden kaza yerine hareket etti. Öğrenci kafilesinin başında 2A sınıfı öğretmeni Yeşim Aygün ve Okul Müdür Yardımcısı Nuray İltuş bulunuyordu.

Zafer İlköğretim Okulu’ndan Yeşim Aygün, Goncagül Yano, Nuray İltuş rehberliğinde kapadokya gezisine katılan öğrencilerin isimleri şöyle: Abdülkadir Akbulut, Begüm Güler, Ergül Aygün, Serpil Öznur, Naz Tömek, Gülbin Koca, Özden Koca, Nergis Kavalcı, Özlem İncesu, Mehmet Ali Küçükkurum, İbrahim Yalçınkay, Azize Sevinç, Deniz Evsen, Çağan Kağan Adıgüzel, Halil Adıgüzel, Melek Karadağ, Mustafa Karadağ, Emre Güven, Nurhan Kılıcoğlu, Elif Çalmanda, Beyhan Saruhan, İsmet Alaş, Mine Okbay, Sabriye Çoban, Tuğba Çoban, Sevim Meriç, Nevin Kundakçıoğlu, Derya Karabaki, Songül Açan, İmadettin Açan, Gülbin Adıgüzel, Açelya Adıgüzel, Kenan İne, Gülsüm İne, Öner Utlu, Ferda Utlu, Meryem İncesu, Özgür İncesu, Buse Güler, Okşan Güler, Hülya Akdağ, Ezgi Karakaş, Hatice Oban. 3 öğretmen eşliğinde Kapadokya’ya giden öğrencilerden hangilerinin hayatını kaybettiği belirlenmeye çalışılıyor.

Konak’ın Eşrefpaşa semtinde bulunan Zafer İlköğretim Okulu, cumhuriyet ilan edildikten sonra İzmir’de kurulan ilk ilkokul olarak biliniyor.

1926 yılında açılan okul, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılması üzerine "Zafer" adını aldı. Şehrin en eski yerleşim yerlerinden olan Kadifekale ile Eşrefpaşa semtleri arasında yer alıyor.

Okulun çevresinde son yıllara kadar İzmir’in yerli halkı ve Girit adasından göçenler yaşıyordu. Son yıllarda şehre göç edenlerle birlikte bölgenin nüfus yapısı değişti. Okuldaki öğrencilerin yüzde 40’ı, parçalanmış ailelerin çocuklarından oluşuyor. Okulun ekipman ve donanım şartları oldukça iyi durumda.

OTOBÜS ŞİRKETİ KEPENK İNDİRDİ

Aksaray’da meydana gelen kazadan sonra dikkatler otobüsün kayıtlı olduğu Aylintour’a çevrildi. Firma sahipleri, bugün öğle saatlerinde Aydın’daki şirket merkezini kapatarak ortadan kayboldu. Şirket yöneticilerinin, kazanın meydana geldiği ile gittiği ileri sürüldü.

Aylintour’un Aydın Adnan Menderes Mahallesi’ndeki yönetim merkezi, kazadan sonra basın mensuplarının ilgi odağı oldu. Çok sayıda kişi, firma sahipleri Nuri Tuncal, Hakan Sarhan ve Ali Can Aksu’ya ’geçmiş olsun’ ziyaretine geldi. Öğleye kadar normal işlerine devam eden firma çalışanları, saat 12.00 civarında iş yerini kapattı. Acenteye ziyarete gelenler, kazaya karışan 45 HA 158 plakalı otobüsün Aylintour firması tarafından daha 15 gün önce satın alındığını söyledi.

Otobüsün kazada hayatını kaybeden şoför Cumhur Çolak veya başka birinin üstünde gözükebileceğini belirten ziyaretçiler, "Cumhur Çolak şirkette yöneticiydi. Geziye giden öğrencilerin şoförlüğünü yönetici olmasına rağmen o yapmış. 12-13 tane değişik büyüklükte aracı olan Aylintour, Aydın içinde servis taşımacılığı yapıyordu." dediler.

Aylintour’a ziyarete gelenler, firmanın şehirlerarası taşıma belgesine sahip olup olmadığını bilmediklerini ifade ettiler.

CUMHURBAŞKANI SEZER, Aksaray VALİSİ BUYURAN’DAN KAZAYLA İLGİLİ BİLGİ ALDI

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Aksaray-Konya kara yolunda meydana gelen trafik kazasıyla ilgili olarak Aksaray Valisi Sebati Buyuran’dan bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Sezer, yaptığı açıklamada, Aksaray’da meydana gelen trafik kazasında çoğunluğunu İzmir Zafer İlköğretim Okulu öğrencilerinin oluşturduğu çok sayıda yurttaşın yaşımını yitirmesi ve yaralanmasından derin üzüntü duyduğunu bildirdi.

YOL KAZADAN YAKLAŞIK 6 SAAT SONRA TRAFİĞE AÇILABİLDİ

Aksaray’da 32 kişinin öldüğü açıklanan trafik kazasının ardından, çarpışan kamyon ve otobüs ile etrafa saçılan parçalar kaldırılarak yol yaklaşık 6 saat sonra trafiğe açıldı.

Kaza yerinde savcılık tarafından gerekli incelemeler yapıldıktan sonra, çekiciler yardımıyla otobüs ve kamyon ile yola saçılan parçalar kaldırıldı.

Otobüs ve kamyonun şoför mahallinin bütünüyle ezildiği, otobüsteki koltukların büyük kısmının kazanın etkisiyle yerinden koptuğu görüldü.

Kanlar ve cam parçalarıyla kaplı zemin, itfaiye ekipleri tarafından yıkandı. Çalışmaların ardından, yol kazadan yaklaşık 6 saat sonra trafiğe açıldı.

Öte yandan, olay yerinde çok sayıda jandarma ve polis ekibi görev yapıyor. Kaza yerine ulaşan televizyon ekipleri, canlı yayınlarla gelişmeleri duyuruyor.

Bu arada, kaza yerine çok sayıda vatandaş da toplandı. Kazayla ilgili değerlendirme yapan çevre köyden vatandaşlar, olay yerinde kazaya neden olabilecek kavşak benzeri bir unsurun bulunmadığını, kazanın şoförlerden birinin uyuması nedeniyle olabileceği öne sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious