Türkiye'ye afete karşı kardeş şehir protokolü

  • Giriş : 28.02.2006 / 00:00:00

İzmir'in Karşıyaka Belediyesi ile Manisa Belediyesi arasında, âfete karşı kardeş şehir protokolü imzalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Protokol doğal âfetlerde ve eğitimlerinde karşılıklı yardımın sağlanması, âfet öncesinde ve sonrasında karşılıklı işbirliği yapılması, bu anlamda ekonomik ve sosyal ilişkilerin ilerletilmesi, doğal âfetlerle ilgili faaliyet projelerinin geliştirilmesi, uygulanması, ortak eğitim çalışmalarının ve tatbikatlarının yürütülmesi, araç gereç ve işgücü destek ve değişimi amacıyla kardeş şehir ilişkisi kurulmasını kapsıyor.

Karşıyaka Nikah Sarayı'ndaki törende Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ile Manisa Belediye Başkanı Bülent Kar protokole imza koydu. Törene Karşıyaka Belediyesi ve Manisa Belediyesi meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, bürokratlar ve birçok davetli katıldı.

Törende konuşan Başkan Durak, Manisa Belediyesi ile ilk kez doğal âfetler konusunda yurt genelinde bir çalışma içine girdiklerini, bunun bütün şehirlere örnek olması gerektiğini ifade etti. Durak, bundan sonraki süreçte Manisa'dan destek alınacağını, deprem sırasında karmaşa yaşandığını, bu sebeple yardımların dağınık olduğunu söylerken sıkıntı anında herkesin yardım eline ihtiyaç duyduğunu, bu yardım elinin Karşıyaka için Manisa Belediyesi olduğunu dile getirdi. Bunun Manisa için de geçerli olduğunu söyleyen Durak, Karşıyaka ile ilgili âfet planı dosyası hazırladıklarını, en kısa zamanda dosyayı ve projeleri Manisa Belediyesi'ne ileteceklerini kaydetti.

Başkan Kar da, protokolün Türkiye'de ilk olması sebebiyle büyük önem taşıdığını ifade ederken böyle bir çalışmaya öncülük ettiği için Karşıyaka Belediyesi çalışanlarını kutladı. Tarih boyunca âfetlerin çok can aldığını yaşanan acıların bir daha tekrarlanmaması için gerçekçi tedbirler alacaklarını söyleyen Kar, uzun çalışmalar sonunda uydu haberleşme, teknik kurtarma ekipleri, seyyar âfet ofisleri, alternatif yol projeleri, gıda depoları, dezenfektan çalışmaları gibi hizmetler içinde olduklarını söyledi. Daha sonra iki belediye başkanı protokolü imzaladı. İmza töreni sonrası Karşıyaka Kent Restoran'da misafirlere yemek verildi.

Bu arada kardeş şehir düşüncesi, resmîlik kazanması amacıyla belediye meclislerine taşındı. Karşıyaka ve Manisa belediye meclisleri, şubat ayındaki toplantılarda, âfet anında ilk yardımda bulunmak, teknik ekip ve kurtarma ekipleri desteği başta olmak üzere her türlü işbirliğini geliştirebilmek için kardeş şehir kararlarını oybirliğiyle aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious