Türkiye'ye artık net tarih verilmeli

  • Giriş : 10.11.2008 / 18:52:00

İtalya eski Dışişleri Bakanı Dini, AB'nin Türkiye'ye tarih vermesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İtalya Dışişleri eski Bakanı, Senatör Lamberto Dini, Türkiye ile müzakerelerin hızlandırılması gerektiğini, bunun için tarih verilmesi şart olduğunu söyledi.

Dini, “Komisyon'un, biran önce müzakereleri sonuçlandırma görevi bulunuyor. Karşılıklı pas atmalar dönemi bitti. Türkiye'nin AB üyeliği kim ne derse desin bir gerçek” dedi.

Lamberto Dini, ABHaber'e yaptığı açıklamada Avrupa Komisyonu'na uyarıda bulunarak Türkiye'ye tarih verilmesini istedi. Dini şunları söyledi:
“Avrupa Komisyonu'nun Türkiye ile müzakereleri hızlandırması gerektiğine dikkati çekerek bunun için tarih verilmesi lazım. Türkiye reformlar konusunda cesaretlendirilmeli. Komisyon'un, biran önce müzakereleri sonuçlandırma görevi bulunuyor. Karşılıklı pas atmalar dönemi bitti. Türkiye'nin AB üyeliği kim ne derse desin bir gerçek.”

Müzakere sürecinin ucunun açık olamayacağına vurgulayan Lamberto Dini, “İçinde bulunduğumuz dünya şartlarında kimse Türkiye'nin müzakere sürecini engelleyemez. Bu zaten teknik bir süreç, siyasi müdahaleler kabul edilemez” diye konuştu.

Fransa'nın Türkiye konusunda AB'de izlediği tutumun da değişeceğinin altını çizen Dini, “Türkiye'nin AB üyeliği her iki taraf içinde çok önemli. Türkiye'nin AB üyeliği birliğe güç katacak. Yaşanan uluslararası sorunlar, Türkiye'nin AB üyeliğinin ne kadar elzem olduğunu bir kere daha gösterdi. Türkiye'nin AB üyeliği engellenemez” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*