Türkiye'ye bir destek de Gürcistan'dan geldi

Türkiye'ye bir destek de Gürcistan'dan geldi.8421
  • Giriş : 14.11.2007 / 15:37:00

Gürcistan Başbakanı Zurab Nogaideli, terörle mücadele'de Türkiye' nin yalnız olmadığını belirtti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gürcistan Başbakanı Zurab Nogaideli, Gürcistan'ın terörle mücadelesinde her zaman Türkiye'nin yanında olduğunu söyleyerek, "Biz de elimizden geleni yapmaya hazırız."dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın davetlisi olarak çalışma ziyareti için Ankara'da bulunan Nogaideli, görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Erdoğan'a daveti ve misafirperverliğinden dolayı teşekkür etti.

Nogaideli, dün 4 Türk askerinin şehit olmasından duyduğu üzüntüyü dile getirerek, Türk halkına başsağlığı dileklerini iletti. Nogaideli, "Sizi temin ederim ki Gürcistan, terörle mücadelesinde her zaman Türkiye'nin yanındadır. Biz de elimizden geleni yapmaya hazırız" diye konuştu.

Gürcistan'ın toprak bütünlüğü çerçevesinde sorunların çözümüne Türkiye'nin verdiği destekten dolayı teşekkür eden Nogaideli, Türkiye'nin çok önemli bir ülke olduğunu ve etkin rolünün tekrar devreye girmesinin çok önemli olduğunu kaydetti. Konuk başbakan, bu çerçevede ihtilafların çözümünde Türkiye'nin desteğinin sürekli olmasının çok önemli olduğuna dikkati çekti.

Başbakan Erdoğan ile görüşmelerinde iki ülke arasındaki ekonomik projeleri de ele aldıklarını söyleyen Nogaideli, serbest ticaret anlaşmasının neredeyse imzaya hazır olduğunu, çözülmesi gereken 3 husus bulunduğunu ve geri kalan görüşmelerde bu hususların da aşılmasını umduğunu bildirdi.

-KARS DEMİR YOLU PROJESİ-

Nogaideli, çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşmasının ise imzaya hazır olduğunu belirterek, bu iki anlaşmanın imzasının da Kars demir yolu projesinin temel atma töreninde olmasını umduklarını kaydetti. Demir yolu projesinin de önemli olduğunu vurgulayan konuk başbakan, bu demir yolu hattının adeta İpek Yolu'nun yeni hali olduğunu, sadece üç ülkeyi birbirine bağlamakla kalmayıp Çin'den Batı Avrupa'ya uzanan bölgede önemli bir rol oynayacağını belirtti. Nogaideli, demir yolu hattında temel atma aşamasına geldiklerini ve inşaatın yakın zamanda başlayacağını ifade etti.

Konuk başbakan, bu hattın Türkiye ve Gürcistan sınırlarının iki yanında yaşayanlar için çok önemli olacağını, çünkü ticaretin büyük bir hızla artacağını bildirdi. Türkiye'nin Gürcistan'ın bir numaralı ticaret ortağı olduğunu hatırlatan Nogaideli, yatırım olanakları ve ekonomik ilişkilerin gelişmesi için önemli adımlar attıklarını belirtti.

İki ülke ilişkilerinin önemli bir ivme kazandığını söyleyen konuk başbakan, çok daha ileri bir düzeye çıkmayı umduklarını kaydetti. Nogaideli, kişisel olarak Başbakan Erdoğan'a ilişkilerin gelişmesinde gösterdiği destekten dolayı da teşekkür etti.

Türkiye'den Gürcistan'daki siyasi karışıklıklarla ilgili somut beklentilerinin olup olmadığı ve varsa bunların ne olduğunun sorulması üzerine Nogaideli, Gürcistan'daki siyasi durumun ülkenin iç meselesi olduğunu kaydederek, Erdoğan ile görüşmelerinde bu konunun da gündeme geldiğini belirtti. Konuk başbakan, "Saklayacak bir şey yok, kardeşler, dostlar arasındayız burada" diye konuştu.

Gürcistan'da şu anda siyasi bir krizin söz konusu olduğunu kaydeden Nogaideli, ancak bu krizden çıkış yollarını bulduklarını, 5 Ocak 2008'in seçim tarihi ilan edildiğini ve seçim kampanyalarının başladığını belirtti.

"Herhangi demokratik bir ülkede olduğu gibi normal siyasi sürece geçmenin yolu her zaman seçimden geçer" diyen konuk başbakan, Gürcistan'da da bu şekilde hareket ettiklerini söyledi.

Nogaideli ayrıca, Türkiye'nin her zaman, her aşamada Gürcistan'ı ve Gürcistan'ın demokratik gelişimini desteklediğini belirtti.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious