'Türkiye'ye desteğimiz sürecek'

  • Giriş : 23.01.2007 / 00:00:00

İtalya Başbakanı Romano Prodi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte katıldığı "İtalya-Türkiye Stratejik Ekonomi İttifakı" toplantısının ardından basın mensuplarının karşısına geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Resmi ziyaret dolayısıyla Türkiye'de bulunan İtalya Başbakanı Romano Prodi bugün Başbakan Erdoğan ile birlikte Bolu Dağı Tünelinin Ankara-İstanbul istikametenini ulaşımıa açılması törenine katıldı. Ardından iki lider helikopterle İstanbul'a geldi. Prodi ve Erdoğan, İtalyan Başkonsolosluğu'nda düzenlenen "İtalya-Türkiye Stratejik Ekonomi İttifakı' toplantısına katıldı. Toplantının ardından Erdoğan konsolosluktan ayrılırken Romano Prodi Türk ve İtalyan gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir basın mensubu Prodi'ye, "Berlusconi döneminde İtalya Türkiye'nin AB üyeliğine ciddi şekilde destek veriyordu. Sizin başbakanlığınız döneminde de bu destek devam edecek mi?" şeklinde soru sordu. İtalyan Başbakan soruya, "Sayın Başbakan Erdoğan'a da söyledim. Türkiye'ye olan destek İtalya'nın devlet politikasıdır. Türkiye'nin üyeliğini güçlü bir şekilde destekliyoruz. Ancak üyelik zor ve uzun bir süreçtir. Avrupa'nın içinden geçtiği zorluklar vardır. Fransa'da yapılan referandumla anayasanın reddedilmesi gibi sorunlar vardır. Ancak burada ısrar önemli. Amacamıza doğru cesurca yürümeliyiz. Mutlaka hedefe ulaşacağız." şeklinde yanıtladı.

Hrant Dink'in öldürülmesi ile ilgili bir soruyu yanıtlayan Prodi, verilen tepkilere dikkat çekti. Bütün siyasi açıklamaların, kamuoyunun verdiği tepkinin aynı doğrultuda olduğuna değinen Prodi, "Kötü bir olaydı. Hükümetten ve diğer yerlerden tepkiler geldi. Suçlu anında yakalandı. Bu önemli bir gelişmeydi." şeklinde konuştu.

İtalyan bir basın mensubu ise Türk Ceza Kanunu'nun 301'inci maddesi ile ilgili bir soru yöneltti. "301'inci maddeyi sorun olarak görmek konusunda Türk makamlarının tereddütlü olmaları aşırı güçlere cesaret vermiyor mu?" yönündeki soruya Romano Prodi, "Erdoğan ile bu konuyu görüştüm. 301'inci maddenin ciddi ayrımcılık oluşturduğunu ifade ettim. Avrupa'da da buna benzer maddeler var." yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious