Türkiye'ye dev çıkarma

  • Giriş : 27.03.2007 / 00:00:00

Çinli 70 kişilik işadamı heyetinden ülkemize çıkarma

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çin'in dev müteahhitlik ve alım firmalarından oluşan yaklaşık 70 kişilik işadamı heyeti ikili işbirliğini geliştirmenin yollarını aramak amacıyla bugün Türkiye'ye geliyor. Çin'in dev müteahhitlik firmalarından oluşan 22 kişilik bir grup Ankara'da resmi temaslarda bulunacak. Çin Müteahhitler Grubu başkanlığındaki heyet, ilk olarak bugün öğleden sonra Ankara'da Bayındırlık Bakanlığı yetkilileriyle görüşecek. İşbirliği olanaklarını arayan Çinli heyet, Türkiye'de ve üçüncü ülkelerde veya mümkünse Çin'deki altyapı ve üstyapı inşaat projelerinde Türkiye ile ortak çalışma imkânlarını masaya yatıracak. Çinli heyet daha sonra Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri ile de bir araya geldikten sonra Türkiye Müteahhitler Birliği ve Dış Ticaret Müsteşarlığı yetkilileriyle karşılıklı görüşmeler gerçekleştirecek. Görüşmelerde iki ülkenin müteahhitler birliği arasında işbirliği protokolünün imzalanması bekleniyor. İlk heyet 30 Mart'ta Türkiye'den ayrılacak.

REKABETTEN ZİYADE İŞBİRLİĞİ ÖN PLANDA

Türkiye'nin Pekin Büyükelçiliği Ticaret Baş Müşaviri Zülfikar Kılıç, Çinli müteahhit heyetinde dünyada ilk 500'e giren büyük firmaların bulunduğunu ve bu firmaların Türk firmalar ile avantajlarını bir araya getirip, rekabetten ziyade işbirliğini ön plana çıkarmayı amaçladıklarını kaydetti.

DEV KAMU ALIM FİRMALARI DA TÜRKİYE YOLUNDA

Bu arada Çin'in büyük kamu alım firmalarının yer aldığı yaklaşık 50 kişilik bir heyet de 30 Mart'ta İstanbul'a gidecek. Burada Dış Ticaret Kompleksinde, Türk işadamlarıyla bir araya gelmesi beklenen Çinli heyetin maden, metal, gıda, makine ve kimyasallar gibi alanları kapsayan büyük alımlar yapmayı amaçladığı belirtildi. Zülfikar Kılıç, bu vesile ile ziyaretin, Türkiye aleyhine her geçen gün büyüyen ticaret açığının kapanmasına az da olsa katkı sağlamasının beklendiğini ifade etti.

TÜZMEN'İN ZİYARETİ TÜRKİYE'NİN ÇİN'E İHRACATINDA PATLAMA YAŞATTI

Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in geçen sene Çin'e yaptığı resmi ziyaretin ardından Türkiye'nin bu ülkeye olan ihracat hızında yüzde 70 artış yaşandı. Edinilen resmi istatistiklere göre, Bakan Tüzmen'in Çin ziyaretini takip eden dört ayda (2006 Ekim-Aralık ve 2007 Ocak) Türkiye'nin Çin'e ihracatı bir önceki karşılaştırma dönemine oranla yüzde 85'e varan artışa sahne oldu. 2006 yılının son iki ayında Çin'e ihracattaki artış oranları sırasıyla yüzde 52 ve yüzde 85 olarak gerçekleşti. Çin'e ihracattaki artış eğilimi 2007 yılı Ocak ayında da devam etti ve bu oran yüzde 70'e ulaştı.

Öte yandan pogramındaki değişiklik nedeniyle Çinli işadamlarının Türkiye ziyaretine katılamayan Çin Ticaret Bakanı Bo Xilai (Bo Şilay)'ın Mayıs ayında Türkiye'yi ziyaret etmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious