Türkiye'ye 'falaka' cezası!

Türkiye'ye 'falaka' cezası!.21411
  • Giriş : 03.06.2008 / 20:46:00

Orhan Kur'un, 1997 yılında polis tarafından gözaltına alındıktan sonra falakaya yatırıldığı iddiasını AİHM sonuçlandırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Orhan Kur'un, 1997 yılında polis tarafından gözaltına alındıktan sonra falakaya yatırıldığı iddiasıyla yaptığı şikayet başvurusunda Türkiye'yi haksız buldu.
AİHM, Türkiye'nin, "işkence ve kötü muamelenin yasaklanması" ve "etkili soruşturma hakkı" ile ilgili Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) ilgili maddelerini ihlal ettiği görüşüne vardı. Orhan Kur, maddi tazminat talebinde bulunmadığı için, para cezasına gerek görülmedi.

1980 İzmir doğumlu Orhan Kur, 1997'de Balçova'da bir grup gencin kavgasını seyrederken, polisin bu gençlerle kendisini de karakola götürüp gözaltına aldığını ve daha sonra da, "iyi ders" amacıyla falakaya yatırıldığını iddia etmişti.

Orhan Kur, polislerin önce sopayla ellerine vurmak isteğini, ancak ellerinden ameliyat olduğunu açıklayınca, polislerin kendisini falakaya yatırdıkları şikayetinde bulunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious