Türkiye'ye hakaret ediyorsunuz

Türkiye'ye hakaret ediyorsunuz.9349
  • Giriş : 06.12.2006 / 00:00:00

İngiltere’de parlamentonun üst kanadını oluşturan Lordlar Kamarası’nın sekiz üyesi, Daily Telegraph gazetesinde "Türkiye’ye hakaret" başlığıyla açık bir mektup yayınladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AB’yi sert dille eleştiren Lordlar şu uyarıyı yaptı: "Türkiye’nin Avrupa Birliği’yle müzakerelerini kısmen askıya alma önerisi Türk halkına bir hakarettir. Laik bir devlet ve NATO’nun önemli bir üyesi olan Türkiye Avrupa’dan uzaklaştırılıp İslami köktenciliğe doğru itiliyor. AB hatalıdır. Konuyu Kıbrıs meselesiyle izah etmek kabul edilemez."

Mektubu Lord Ahmed, Lord Harrison, Lord Kilclooney, Lady Knight of Collingtree, Lord Maginnis of Drumglass, Lord Manson, Lord Rogan ve Lady Butterworth imzaladı. AB’nin Birleşmiş Milletler planı lehinde oy kullanılması halinde Kıbrıslı Türkler’in izolasyonunu sona erdireceğine söz verdiğine ancak bu sözünü tutmadığına dikkat çekilen mektupta buna karşılık, planı reddeden Kıbrıslı Rumların üyelikle ödüllendirildiği belirtildi.

AB LİMANLAR KONUSUNDA HAKSIZ

Lordlar mektupta, Kıbrıs Rum Kesimi’nin Avusturya ve Ermeni meselesi konusunda ifade özgürlüğünü suç sayan Fransa’nın da desteğiyle Türkiye’nin üyeliğini veto etme tehdidinde bulunduğunu belirterek şunları söylediler:

"Türkiye, birliğe üye olduğunda elbette Kıbrıs’ı tanımak zorundadır. Ama bugünkü Kıbrıs’ı değil, Türk ve Rum halklarının üzerinde anlaşmaya varacakları bir Kıbrıs’ı. AB’nin, hem Türkiye’den limanlarını Kıbrıs’a açmasını istemesi, hem de Avrupa limanlarını Kıbrıslı Türkler’e kapatması haksız ve anlamsızdır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious