Türkiye'ye 'helal' olsun...

Türkiye'ye 'helal' olsun....7864
  • Giriş : 26.04.2009 / 08:47:00

Türkiye, dünyada 2 trilyon doları bulan helal gıda pazarına giriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Derneği (GİMDES) Türkiye'de ilk kez gıda ürünlerine helal sertifikası vermeye başladı.

Endonezya Ulema Meclisi Halal Food Enstitüsü Müdür Yardımcısı Muhammad Zein Nasution ve Dr. Kaswar Samsu tarafından Helal Sertifika Denetleme prosedür ve uygulamaları üzerinde derneğe eğitim verdi. Gerekli tüm şartları taşıyan dernek, eğitimi aldıktan sonra dünyada helal sertifikası veren sayılı kuruluşlardan biri haline geldi.

2. Uluslararası Helal Gıda Konferansı, dün İstanbul Feshane'de başladı. 12 ülkeden uzmanların katıldığı konferansta, helal gıda sertifikalandırmada Müslümanların tek bir standartta buluşması konusu masaya yatırılıyor. Toplantının açış konuşmasını yapan GİMDES Başkanı Hüseyin Büyüközer, Türkiye'de 25 yıldır bu konuda çalışma yürüttüklerini söyledi. Dünyanın 60 ülkesinde helal gıda sertifika çalışması yapıldığını, ancak her birinin birbirinden farklı, kopuk standartlarla olduğunu anlatan Büyüközer, konferansın amacının bütün Müslümanların tek bir standartta tek bir sertifikalandırma programında buluşmak olduğunu kaydetti. Konferansta bu konuyu tartışmaya açtıklarını ifade eden Büyüközer, "Bu bir iman meselesi. Dünya üzerinde yaşayan 2 milyar Müslüman'ı ilgilendiren bir konu." dedi. Konunun aynı zamanda ekonomik yönünün olduğuna dikkat çeken Büyüközer, dünyada 2 trilyon dolarlık helal sertifikalamalı ürün potansiyeli olduğunu, Müslümanların bunun 10'da birini dahi gerçekleştiremediğini kaydetti. Büyüközer, Türkiye'nin kriz sebebiyle kaybettiği ihracat pazarları açığını da helal sertifikalı ürünlerle aşabileceğini vurguladı.

Derneğin helal sertifikası vermesi konusuna da değinen GİMDES Başkanı Büyüközer, şu ana kadar dört firmanın müracaatını değerlendirdiklerini söyledi. Büyüközer, şu bilgileri verdi: "GİMDES sertifikası tam ve gerçek manada bir 'Helâl Ürün Sertifikası' olacaktır. Bir ürünün çiftlikten sofraya gelene kadar takip ettiği süreçte rol oynayan bütün unsurların İslami niteliğe sahip olması esas alınacaktır. Biz ürünlere, katkı maddelerini, hazırlama ve işleme usullerini, temizlik ve sağlık şartlarını, katı güvenlik kuralları içinde denetleyen tarafsız bir bilirkişi hizmeti sunacağız. Çalışmalarımızın sonucunda müspbet neticeler elde edersek, milyonların özlemini gerçekleştirecek ve ilk sertifikalandırma işlemini yapmış olacağız."

GİMDES, gıda üreticisinin öncelikle ISO VE HACCP sertifikasına sahip olmasını, ISO ve HACCP standartlarına uygun üretimde bulunmasını şart koştuklarını ifade eden Büyüközer, "Bu iki sertifikaya sahip olan firma için aradığımız ilave kriter, 'İslamilik'tir. Yani, ham maddesinden mamul ürüne kadar, ürünün ve üründe kullanılan katkı maddelerinin üretim aşamalarını ve yöntemlerini, paketleme malzemelerini ve sağlık ve temizlik uygulamalarını kapsayan tüm işlemlerin 'İslâmî Yiyecek Kuralları'na aykırı bir nitelik taşımaması halinde o ürüne sertifikalama işlemi uygulanır." açıklamasını yaptı.

Bugün sona erecek 2. Helal Gıda Konferansı'na Türkiye, ABD, Kanada, Hollanda, Malezya,Endonezya, Tayland, Avustralya, Kırgızistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Güney Afrika Cumhuriyeti ülkelerinden 24 konuşmacı katılıyor.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*