Türkiye'ye hiç yakışmadı!

Türkiye'ye hiç yakışmadı!.13453
  • Giriş : 14.10.2008 / 16:17:00

Trakya Üniversitesi (TÜ) Havsa Meslek Yüksekokulunun elektiriği abone olmadığı gerekçesiyle Trakya Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi'nce (TREDAŞ) kesildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Okulda elektrik olmaması nedeniyle gece yapılan ikinci öğretim hava karardıktan sonra yapılamadı.

TREDAŞ Edirne İşletme Müdürlüğü yetkilileri, Havsa Meslek Yüksekokulu'nun abone olmadığı için elektriklerinin kesildiğini ve resmi kurum olduğu için ''kaçak'' konumdan işlem yapılmadığını kaydettiler.

Trakya Üniversitesi yetkilileri ise okulu yapan firmanın sigortaya olan borcu nedeniyle TREDAŞ'ın okulun elektrik aboneliğini yapamadığını ve bu nedenle elektriklerin kesildiğini savundu.
Havsa Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Kıymet Çalıyurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okulda ikinci öğretimde eğitim gören bazı öğrencilerin ilk dersleri alabildiğini, daha sonra havanın kararmaya başlamasıyla derslere ara verildiğini söyledi.
Çalıyurt, ikili eğitim gören öğrencilere, gündüz derslere ara vermeden ve hava kararana kadar eğitim verileceğini kaydetti.

-ÖĞRENCİLER TEPKİLİ-

Gece gördükleri derslerin elektrik kesintisi nedeniyle gündüze alınacağının kendilerine duyurulduğunu ifade eden öğrenciler, ''Okulumuzda elektrikler yok. Türkiye'nin dışındaki ülkelerde böyle bir disiplinsizliğin olduğunu sanmıyoruz. Yetkililer çok duyarsız. Belediye ve okul müdürlüğü duyarsız. Rahatsızız. Bu yaşananlar bizi hayal kırıklığına uğratıyor. Gündüz okuldaki boş derslere ikili öğretim öğrencileri alınacak. Okulda elektriğin yanı sıra su da yok'' diyerek tepki gösterdiler.

Trakya Elektrik Dağıtım AŞ (TREDAŞ), Trakya Bölgesi'ndeki resmi kurum ve kuruluşlardan alacağı bulunan toplam 84 milyon YTL'yi tahsil etmek için elektrik kesimine başladı.
TREDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ahmet Erdoğan, düzenlediği basın toplantısında, kurumunun, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'ı kapsayan Trakya Bölgesi'nde toplam 116 milyon YTL alacağı bulunduğunu söyledi.
Kamu kurum ve kuruluşların borcunun 84 milyon YTL olduğunu ve bunu tahsil etmek için bütün kuruluşlara 10 gün önce uyarı yazısı gönderdiklerini ifade eden Erdoğan, bu uyarıları dikkate almayan ve borçlarını yapılandırmayanların elektriklerinin dünden itibaren kesilmeye başlandığını belirtti.
Borcundan dolayı elektrikleri kesilen kurumların başında Karayolları, DSİ, belediyeler ve üniversitelerin geldiğini bildiren Ahmet Erdoğan, hastanelerin, cezaevlerinin ve sokak lambalarının ise elektriğinin kesilmediğini ifade etti.
Erdoğan, şöyle devam etti:
''Trakya Bölgesi'nde 116 milyon YTL alacağımız bulunuyor. Bu alacaklarımızın 84 milyon YTL'si resmi kurum ve kuruluşlarda. Bu alacaklarımızı tahsil etmek için dünden itibaren borcu olan resmi kurum ve kuruluşların elektriğini kesmeye başladık. Yapılandırmadan sonra elektrikler açılacak.
Bu konuda gerçekten kararlıyız. Hastanelerin, hapishanelerin elektriği kesilmeyecek. Okullardan alacaklarımızı tahsil etmek için Milli Eğitim müdürlükleri ile görüşmelerimiz devam ediyor.''

-ALACAKLAR NEDEN ÖDENMİYOR-

Toplantıda, gazetecilerin de sorularını yanıtlayan Ahmet Erdoğan, kamu kurum ve kuruluşlarının borçlarını ödememeyi alışkanlık haline getirdiğini dile getirdi.
Tarımsal sulamadan kaynaklı 20 milyon YTL alacakları bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:
''Nasıl olsa af çıkar düşüncesi var. Tarımsal sulamacılar mayıs ayı geldi mi bizim kapımızdan ayrılmazlar, ekim geldi mi de bulamazsınız. Tekirdağ'da, belediyelerin binalarının elektriklerini kesmeye başladık. Bunlar alınmazsa ne olur. Alınmazsa bu işin haczi de olacaktır. Hacze kadar gidilecek. Gelirlerse borçları yapılandırılacak. Ama biz, 2004 yılında da belediyelerin elektrik borçlarını yeniden yapılandırmıştık. Peşin ödeyene yüzde 20'de indirim yapılmıştı. Ama, sürenin bitmesine bir iki ay kala geliyorlar (arkadaşlar acele etmeyin bir af daha çıkar, bu iş böyle gider) gibi alışkanlıklar, bugünkü duruma getirmiştir. Ama pazartesi itibariyle tarımsal sulamalar da dahil olmak üzere borcu olanların elektriği kesiliyor. Artık, elektrikte herkes yaktığının parasını ödeyecek. Bunda çok kararlıyız.''
Basın toplantısını Edirne İşletme Müdürü Taşkın Tez ve müdür yardımcısı Aydın Demir ile birlikte düzenleyen Erdoğan, Edirne'de, Karayolları, Gümrük Müdürlüğü, TÜ Rektörlük binası, DSİ ve Süloğlu Belediyesinin elektriklerinin kesildiğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*