Türkiye'ye ilgi çok fazla

  • Giriş : 21.01.2007 / 00:00:00

Maliye Bakanı Unakıtan, yaklaşan seçimlere rağmen yabancı yatırımcılarınTürkiye’ye ilgilerinin çok fazla olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yabancı yatırımcılara Türk ekonomisiyle ilgili bilgi vermek ve onların Türkiye ile ilgili sorularını cevaplamak için Londra ve New York’a giden Maliye Bakanı Unakıtan, ilgiden memnun kaldığını söyledi. New York’ta görüştüğü yatırımcı gruplarının daha ziyade Türkiye’den Hazine bonosu ve hisse senedi alan yatırımcılar olduğunu ifade eden Unakıtan, Londra’daki toplantılara Türkiye’ye doğrudan yatırımda bulunanların da katıldığını bildirdi. Unakıtan, New York’ta görüştüğü yatırımcıların Türkiye’de halihazırda büyük çapta yatırımları ve Türkiye’ye yakın ilgisi olan yatırımcılar olduğunu söyledi. Bakan Unakıtan, yabancı yatırımcıların Türkiye’deki özelleştirmeyle çok ilgilendiklerini belirterek, özelleştirme konusunda detaylı sorular sorduklarını ve hükümetin bu konuda yaptıklarından oldukça etkilendiklerini söylediklerini kaydetti. Unakıtan, yabancı yatırımcıların özellikle elektrik özelleştirmesinin neden ertelendiğini kendisine sorduklarını ve Halk Bankası’nın özelleştirilmesi ile yapısal reformların devam etmesinden son derece memnun olduklarını söyledi. Yabancı yatırımcıların makroekonomik göstergelerle ilgili memnuniyetlerini ifade ettiklerini de kaydeden Bakan Unakıtan, “Türkiye’ye bakış açıları oldukça iyi. seçim yılı olmasına rağmen Türkiye’de çok büyük bir seçim riski görmüyorlar. Türkiye’ye ilgi çok fazla; Türkiye’yi çok yakından takip ediyorlar, çok iyi biliyorlar. Son 4 yılda yapılan reformları ve ekonomideki gelişmeleri hayranlıkla izliyorlar” dedi.

PARA İSTEMİYORUZ

Yabancı yatırımcıların AB’nin Türkiye’ye karşı çifte standart uyguladığı yönündeki izlenimine katıldıklarını da aktaran Unakıtan, “Biz buraya para istemeye gelmiyoruz. Buraları finans merkezleri... Türkiye’nin durumunu buralara her zaman güzel bir şekilde anlatmamız ve onların düşüncelerini almamız lazım” diye konuştu. Unakıtan, Türkiye’nin borç yükünün, en fazla yükseldiği 2001 yılından sonra düşüşe geçtiğini, kamu net borç stokunun Gayri Safi Milli Hasıla’ya (GSMH) olan oranının 2001 yılında yüzde 90.4 iken, 2006 yılında yüzde 49.6’ya düştüğünü belirtti. Unakıtan ,nominal olarak da borçlarının azalmaya başladığını vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious