Türkiye'ye işgalcilik suçlaması

Türkiye'ye işgalcilik suçlaması.15115
  • Giriş : 15.11.2008 / 22:20:00

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, “Kıbrıs;taki bugünkü durumun kabul edilemez olduğunu ve sona erdirilmesi gerektiğini" açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı;ndan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin 25. kuruluş yıl dönümü nedeniyle yapılan yazılı açıklamada, Kıbrıs sorununun, “Bağımsız bir devletin topraklarının yabancı bir güç tarafından yasa dışı işgaliyle ilgili uluslararası bir sorun" olduğu öne sürüldü.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

" 25 yıl önce Kıbrıs'ın Türk ordusu tarafından işgal edilen bölümünde sahte devlet ilan edilmesi, uluslararası hukukun temel ilke ve kurallarını ihlal eden tahrik derecesinde yasadışı bir hareketti ve hala böyle olmaya devam ediyor. 1983 yılının 15 Kasım günü, yalnızca Yunanistan ve Kıbrıs için değil, uluslararası hukuki düzene saygı duyan ve bunan inanan herkes için kara bir yıl dönümüdür. Kıbrıs sorunu, uluslararası toplumun ve AB üyesi olan bağımsız bir devletin topraklarının yabancı bir güç tarafından yasa dışı işgaliyle ilgili uluslararası bir sorun olmayı sürdürmektedir. Kabul edilemez bu durum sona erdirilmelidir. Bu dönemde sürdürülen müzakerelerin amacı budur. Yunanistan adaletin yerine gelmesi ve Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türkler'in, AB'ye katılımdan kaynaklanan refah ve güvenliğin nimetlerinin tadını birlikte çıkarabilecekleri bir Kıbrıs'ın yeniden birleşmesinin gerçekleşmesi için, Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas'ın çabalarını tüm gücüyle desteklemektedir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*