Türkiye'ye kar yağıyor, Anadolu beyaza bürünüyor

Türkiye'ye kar yağıyor, Anadolu beyaza bürünüyor.25611
  • Giriş : 06.11.2007 / 15:46:00

Kırklareli"nin Demirköy İlçesi'nde bulunan Manya tepesi ile Balaban ve Hamdibey köyleri beyaza büründü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Demirköy"ün en yüksek tepesi olan 1018 rakımlı Manya Tepe ile yakınındaki Balaban ve Hamdibey köyleri, Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına girdi. Hava sıcaklığı 4 dereceye kadar düştü. Dün geceden itibaren aralıklarla devam eden kar yağışı nedeniyle bu iki köy beyaza büründü. Kar kalınlığı 3 santimetreye ulaştı. Kırklareli Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, hava sıcaklığının 2 ile 4 derece daha düşeceğini ve yüksek kesimlerde kar yağışının aralıklarla devam edebileceğini belirtti.

KOCAELİ'NE KAR YAĞDI
Kocaeli"nde kar yağışının Kartepe"de sabah saatlerinden itibaren etkili olduğu bildirildi.

İstanbul"a en yakın kayak merkezinin bulunduğu Maşukiye beldesine bağlı 1640 rakımlı Kartepe"de sabah saatlerinde karla karışık yağmur şeklinde başlayan yağışın, daha sonra kara dönüştüğü belirtildi.

Yağışın etkili olduğu, yer yer beyaz örtüye bürünen Kartepe"de kar kalınlığının 3-4 santimetreye ulaştığı kaydedildi.

Kartepe Tepesi"ne 15 Ekim Pazartesi günü de kar yağmış, kar kalınlığı 20 santimetreye ulaşmıştı.

ULUDAĞ"DA KAR YAĞIŞI BAŞLADI
Türkiye"nin önemli kış turizmi merkezlerinden Uludağ"da kar yağışı başladı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, sezonun ilk karının 14 Ekimde düştüğü "Beyaz cennet"te, bu sabah itibariyle yeniden başlayan kar yağışı aralıklarla devam ediyor.

Uludağ Meteoroloji İstasyonu yetkilileri, sabah etkili olan yağışla Uludağ"ın zirvesinin karla kaplandığını, ancak Oteller Bölgesi"nin henüz kar tutmadığını bildirdi.

Bölgede gece eksi 2 derece olan hava sıcaklığının sabah itibarıyla eksi 1 derece olarak ölçüldüğünü kaydeden yetkililer, sıcaklığın 2-3 gün içinde eksi 5 dereceye kadar düşeceğini söyledi. Yetkililer, bu akşama kadar aralıklı devam edecek kar yağışının bir gün aranın ardından 8 Kasımda yeniden başlayacağını, hafta sonu ise etkili olacağını kaydetti.

MERSİN BOZYAZI"DA DOLU YAĞIŞI...
Mersin"in Bozyazı ilçesinde, dolu yağışının sera ve tarım arazilerine zarar verdiği bildirildi.

Bozyazı"nın yanı sıra özellikle Tekeli ve Tekman beldelerinde, dün akşam saatlerinde etkili olan kısa süreli yağışın cam seralarda zarara yol açtığı bildirildi.

Ceviz büyüklüğündeki doluların seraların camlarının büyük bir bölümünü kırdığı, plastik seralarda hasara yol açtığı belirtildi.

Yağışın tarlalardaki bitkilere de zarar verdiği ve suların ısıtılması amacıyla kullanılan güneş enerjisi sistemlerinin panellerinin kırılmasına yol açtığı kaydedildi.

Bozyazı Tarım Müdürlüğü yetkilileri, zarar tespiti çalışmalarına başlandığını bildirdiler.

ÇANAKKALE"de, Kuzey Ege Denizi"nde etkili olan poyraz fırtınası nedeniyle, bugün Gökçeada ve Bozcaada"ya deniz ulaşımı sağlanamıyor.

Aniden soğuyan havaya Kuzey Ege Denizi"nde saatteki hızı 70 kilometreyi bulan kuvvetli fırtınanın da eklenmesiyle Gökçeada- Kabatepe ve Bozcaada-Geyikli arasındaki araba vapuru seferleri iptal edildi. GESTAŞ Deniz Ulaşım A.Ş. yetkilileri, bugün saat 07.00"de Gökçeada"dan Kabatepe"ye, 07.30"da Bozcaada"dan Geyikli"ye yapılması gereken araba vapuru seferlerinin fırtına nedeniyle iptal edildiğini bildirdi. Yetkililer bu nedenle Kabatepe"den Gökçeada"ya saat 11.00"de ve Geyikli"den Bozcaada"ya saat 10.00"da yapılması gereken seferlerinin de yapılamadığını açıkladı.

Çanakkale Boğazı"nda ise rüzgarın saatteki hızının en fazla 45 kilometreye kadar çıktığı ve Çanakkale- Eceabat ile Lapseki- Gelibolu arasında yapılan araba vapuru seferlerini etkilemediği belirtildi. Çanakkale Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri fırtınanın gün boyu soğuk havayla birlikte etkisini sürdüreceğini açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious