Türkiye'ye karşı dev ittifak

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Fransa Cumhurbaşkanı Chirac ve Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda daha sert davranma konusunda birleşti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Buluşacaklar

İngiltere'de yayınlanan günlük ekonomi ve siyaset gazetesi Financial Times, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın, bugün Almanya'da Merkel ile yapacağı görüşmede Merkel'in Türkiye'ye limanlarını Rumlara açması için 18 aylık süre verilmesi önerisine destek vereceğini yazdı.

Financial Times, "Chirac ve Merkel Türkiye konusunda birleşti" başlıklı haberinde, "Gelecek AB zirvesinde Ankara konusunda yeni bölünmeleri yaratacak bir girişim ile Fransa ve Almanya, Türkiye'nin sıkıntıdaki AB üyeliği konusunda yeni koşullar talep edecek" diye yazdı. Böyle bir mühletin Avrupa Komisyonu tavsiyeleri arasında yer almadığına dikkat çeken gazete, Fransa ve Almanya'nın Türkiye'nin üzerinde baskı kurmak için bir mühletin zorunlu olduğuna inandığını yazdı. AB Komisyonu'nun tavsiye kararı ile "Türkiye'nin sert bir şekilde cezalandırılmış olduğuna" dikkat çeken AB kaynakları, Fransa-Almanya ittifakının, "Almanya'nın AB Dönem Başkanlığı'nı, Fransa'nın ise Cumhurbaşkanlığı seçimini atlatma çabası olarak yorumladı.

Merkel abarttı

Bu arada Alman hükümetinin sözcü yardımcısı Thomas Steg, yaptığı açıklamada, Merkel'in AB Komisyonu'nun müzakereleri bazı başlıklarda askıya alma önerisinin kabul edilmesi halinde, sürecin yeniden normale dönmesini ek şarta bağlamak istediği bildirildi. Sözcü, Merkel'in, müzakerelerin başlatılması konusunda, 1,5 yıl sonra AB ülkeleri hükümet ve devlet başkanlarının ortak karar alması şartını getirmek istediğini belirtti. Öte yandan Merkel'in önerilerine koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Partili Dışişleri Bakanı Frank -Walter Steinmeier'in karşı olduğu öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious