'Türkiye'ye karşı teşebbüs başarılı olmaz'

  • Giriş : 16.02.2007 / 00:00:00

Mehmet Ağar, ''Türkiye, Türkiye'ye yaraşır gibi yönetildiği vakit, Türkiye'ye yönelik hiçbir hain teşebbüsün başarıya ulaşması söz konusu dahi olamaz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ağar, İMES'i ziyaretinin ardından Dudullu Organize Sanayi Bölgesi içinde yer alan Perşembe Pazarı ve Kasımpaşa Demirciler Küçük Sanayi Sitesini (DES) ziyaret etti.

Burada DES Başkanı Mustafa Taner Aşkın'dan sorunları hakkında bilgi alan Ağar, ardından site esnafını ziyaret etti.

Mehmet Ağar, İMES Sanayi Sitesi Camii'nde kıldığı cuma namazı çıkışında da basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir basın mensubunun 301. madde tartışmalarının devam ettiğini hatırlatarak, ''Başbakan sivil toplum kuruluşlarından teklif beklediklerini açıklamıştı, bazı teklifler geldi. Çalışmalar devam ediyor. Bu konudaki görüşünüz nedir?'' sorusu üzerine Ağar, hükümetin başka bir konuda nedense teklif beklemediğini ileri sürdü. Ağar, şöyle konuştu:

''Türkiye'yi yönetme, sorumluluğu onlara aittir. Başka bir konuda karar alırken sivil toplumla paylaşma mekanizmasına başvurmayanlar, yüreklerinin yetmediği konumda sivil toplumun kanatlarının altına sığınmaya çalışıyorlar. Böyle iki yüzlü bir demokrasi anlayışı olmaz. Sorumluluk sizindir. Verirsiniz kararınızı, neyse yapacağınız, Meclis'e getirirsiniz. Kimsenin sözünden ülke yönetemezsiniz.''

ORGENERAL BÜYÜKANIT'I ABD TEMASLARI

Ağar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın ABD'deki açıklamalarının hatırlatılması üzerine, Türkiye'yi tehdit etmeye kimsenin yüreğinin yetmeyeceğini ve Türkiye'ye karşı bir tehdidi yerine getirmeye de kimsenin muvaffak olmasının söz konusu bulunmadığını söyledi.

Türkiye'nin, kimseden korkmadığını, aksine başkalarının Türkiye'den çekindiğini dile getiren Ağar, Orgeneral Büyükanıt'ın ABD'deki temaslarıyla ilgili olumlu mesajlarının kendilerine memnuniyet verdiğini kaydetti.

Ağar, ''Türkiye, Türkiye'ye yaraşır gibi yönetildiği vakit, Türkiye'ye yönelik hiçbir hain teşebbüsün başarıya ulaşması söz konusu dahi olamaz'' dedi.

Bir basın mensubunun, ''Hrant Dink cinayetinden sonra devlet kurumları, medya, hükümet ve yargının eleştirilmesi''ne ilişkin sorusu üzerine de Ağar, Türkiye'de yönetilemeyen bir devlet ve yönetemeyen bir hükümet sendromu bulunduğunu ileri sürdü.

Ağar, ''İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'a yönelik eleştiriler ile Trabzon emniyet müdürünün görevden alınmasına ilişkin görüşünün sorulması''na karşılık, şu anki konumu dolayısıyla muhatabının sadece siyasiler olduğunu ve memurlara ilişkin eleştirilerin işi olmadığını söyledi. Mehmet Ağar, ''Onların meselesinin ardından, arkasında duracak siyasi sorumlulardır. Memurlara yönelik bir eleştiride bulunamam. Hapsi nihayetinde benle çalışmış arkadaşlardır'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious