Türkiye'ye “Kürt katliamına katıldı' suçlaması

  • Giriş : 21.12.2006 / 00:00:00

Irak'ın başkenti Bağdat'ta devrik lider Saddam Hüseyin'in Kürtleri katletmekle suçlandığı davada Türkiye'nin de katliamda yer aldığı iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Saddam'ın 180 binden fazla Kürdü katletmekle suçlandığı davada mahkemeye sunulan belgelerde Saddam'ın, 180 bin Kürdün öldürülmesine dair emir verdiğine dair bulgular yer aldı. Savcıların sundukları bu belgede yer alan bilgilere göre Saddam, 21 Ağustos 1988'de Irak Ordusu'nun 1. ve 5. Tugaylarına "vatandaşlar arasında panik oluşturma projesine başlamadan önce özel saldırılar düzenleme" emri verdi. Savcılar, emirdeki bu özel saldırıların "kimyasal saldırıyı" ima ettiğini öne sürdü.

Dönemin Irak Genelkurmay Başkanı Nazir Abdülkerim Faysal tarafından da imzalanan belgelerde "kuzeydeki sabotajcıların kesin yıkıma uğraması" konusunda ısrarcı olunduğu kaydedildi.

Savcıların sunduğu belgede Iraklı askerlere ayrıca "Türk tarafıyla daha önce göçmenleri sürme konusunda imzalanan bir protokol çerçevesinde işbirliği yapma emri" verildiğine dair bilgi yer aldığı görüldü.

Mahkemede belgenin okunduğu sırada ise başsavcı Munkit El Farun'un "Bu Irak ve Türkiye ilişkilerini ilgilendiriyor o yüzden mikrofonu kapatıyorum" diyerek mikrofonu kesmesi ve mahkemeyi izleyen gazetecilerin bu bilgileri duymasını önlemesi dikkat çekti.

Daha önce Saddam'ın, Irak'ın kuzeyindeki Kürtlere yönelik Türkiye ile işbirliği yaptığına dair bir iddia ortaya atılmamıştı.

Saddam ve yardımcıları, 1987 ve 1988 yıllarında 182 bin Kürdü katletmekle suçlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious