Türkiye'ye müjde: Krizde güçlenecekler

Türkiye'ye müjde: Krizde güçlenecekler.14131
  • Giriş : 28.01.2009 / 13:55:00
  • Güncelleme : 28.01.2009 / 14:07:04

Türkiye'nin yaşanan küresel krizden ''daha güçlenmiş olarak çıkma'' olasılığının yüksek olduğu anlaşıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Schwab, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin geçmişte önemli yapısal reformlar uyguladığını, bu nedenle güçlenmiş olarak çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

Şu anda hala krizin sebeplerini analiz etmeye ve kısa vadeli etkilerini azaltmaya çalışılan bir dönemde bulunulduğunu belirten Schwab, ayrıca kriz sonrası dünyanın şekillendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Davos'un uluslararası sorunların çözümünde önemli bir platform olduğunu belirten Schwab, bu krizi her şeyin sonu olarak görmemek gerektiğini ve bunu bir fırsat olarak kullanarak, kriz sonrası küresel ekonominin yeniden şekillendirilebileceğini kaydetti.

Davos Zirvesinde bu yıl, ilk gerçek küresel krizi tartışacaklarını belirten Schwab, forum ortamında, öncelikle krizden nasıl çıkılacağı ve krizinden ardından dünya ekonomisinin nasıl şekillendirileceği konularının ele alınacağını anlattı.

-KÜRESEL KRİZE KARŞI İŞBİRLİĞİ-

Schwab, küresel krizin çözümünün küresel işbirliğinden geçtiğini de vurgulayarak, bu fırsatı kullanarak, daha sağlam, daha sürdürülebilir koşulların olduğu bir ekonomi dünyası yaratılabileceğini söyledi.

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Başkanı Klaus Schwab, Türkiye'nin bölgesinin lider ülkesi olduğunu da belirtti.

Schwab, Türkiye'nin sadece ekonomide değil ayrıca diplomaside de başarılı olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin laik ve müslüman bir ülke olarak, hem batıyla hem de doğuyla ilişkiler kurabildiğini, jeostratejik açıdan da bir köprü durumunda olduğunu kaydeden Schwab, bu nitelikleri ile etkin bir ülke olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin, Avrupa ile Asya arasındaki enerji ve ticaret rotası üzerinde olduğunu belirten Schwab, bölgesindeki ülkeler ile çok sağlıklı ilişkiler kurabildiğini vurguladı.

Schwab ayrıca, Türkiye'nin sadece Orta Doğu'da değil, Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformunu da kurarak, Kafkasların istikrarına da katkıda bulunduğunu belirtti.

-RESMİ AÇILIŞ BUGÜN...-

Öte yandan, Davos Zirvesinde gayri resmi oturumlar bugün öğlen başlarken, resmi açılış töreni ise Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in de yapacağı açılış konuşmasıyla bu akşam başlayacak.

Bu arada, oturumlara YouTube aracılığıyla katılarak uluslararası sorunlara çözüm arayanların sayısı arttı. Forum nedeniyle, 150 YouTube videosunun zirveye gönderildiği kaydedildi. Yetkililer, bundan böyle sanal zirvelerin daha da yaygınlaşacağını vurguluyor.

Davos'taki toplantılarda, uluslararası şirketlerin üst yöneticileri, küresel krizden çıkma ve istihdamın artırılması konusunda ortak toplantılar da yapacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*