Türkiye'ye önerilen 5 şartlı paket

Türkiye'ye önerilen 5 şartlı paket.10893
  • Giriş : 05.04.2009 / 09:19:00

NATO'da Danimarka Başbakanı Rasmussen'in genel sekreterliği konusunda yaşanan kriz aşıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başta Obama ve Berlusconi olmak üzere liderler Türkiye'nin Rasmussen'i veto etmemesi için iki gün boyunca çaba gösterdi. Türkiye, Rasmussen'e onay verirken 21. yüzyıla hazırlanan NATO'ya da bir anlamda şekil verdi. Rasmussen karşılığında Türkiye'ye önerilen paket şöyle:

1 - NATO Genel Sekreter Yardımcısı bir Türk olacak.

2 - Rasmussen, karikatür krizi nedeniyle Müslümanlardan özür dileyecek

3 - Silahsızlanmadan Sorumlu Sekreter Yardımcı Vekili Türk olacak.

4 - NATO'nun Afganistan Özel Temsilcisi bir Türk olacak.

5 - PKK'nın yayın organı Roj TV kapatılacak.

NATO üyesi 28 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getiren Strasbourg-Kehl Zirvesi'ne Türkiye damgasını vurdu. Başta ABD Başkanı Obama, İngiltere Başbakanı Brown ve İtalya Başbakanı Berlusconi olmak üzere liderler, Türkiye'nin Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'in NATO Genel Sekreterliği'ni veto etmemesi için büyük bir çaba gösterdi. Çetin geçen müzakerelerin ardından Rasmussen NATO Genel Sekreteri oldu. Buna karşılık NATO Genel Sekreteri Yardımcısı, Silahsızlanmadan Sorumlu NATO Sekreteri Yardımcı Vekili ve NATO'nun Afganistan Özel Temsilcisi'nin bir Türk olması öngörülüyor. Genel Sekreterliğe 2004 Ocak ayında atanan Hollanda'nın eski Dışişleri Bakanı Jaap de Hoop Scheffer, 31 Temmuz 2009'da koltuğunu devredecek olması nedeniyle Almanya'nın desteklediği Danimarka Başbakanı Rasmussen'in adaylığına ilişkin tartışmalar zirve kulislerinde önemli görüşmelere sahne oldu.

ANKARA'YI İKNA TURLARI

Türkiye'nin hem karikatür krizi hem de Roj TV'deki tutumu nedeniyle Rasmussen'e sıcak bakmadığı biliniyordu. Erdoğan'ın önceki günkü “Rasmussen'e karşıyız” açıklaması da NATO'yu şok etmişti. Yeni genel sekreterin tüm NATO üyelerinin mutabakatıyla belirlenmesi için Ankara'nın ikna edilmesi gerekiliyordu. Görüşmelerle ilgili ilk açıklama Beyaz Saray'dan geldi. Beyaz Saray'dan bir yetkili görüşmelerin devam ettiğini belirtirken, “Bir aciliyet hissi bulunmuyor. Mevcut NATO Genel Sekreteri, görevini hazirana kadar sürdürecek” dedi.

TOPLANTI GEÇ BAŞLADI

Resmi toplantılarının başlangıcında İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'ni, İstanbul'da bulunan Başbakan Erdoğan'la telefonla görüştü ve Rasmussen'i veto etmemesi için ikna etmeye çalıştı. Berlusconi görüşme uzun sürünce aile fotoğrafına giremedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, NATO zirvesi sırasında yaptığı ikili temaslar çerçevesinde ABD Başkanı Barack Obama ile görüştü. Zirvenin resmi açılışından önce yapılan ikili görüşme yaklaşık bir saat sürdü. Görüşmede, NATO'nun yeni genel sekreterinin kim olacağı konuşuldu. Gül ve Obama arasındaki görüşmenin uzaması üzerine NATO Kuzey Atlantik Konseyi yarım saat gecikmeyle başladı.

RASMUSSEN TERLEDİ

Obama ile Gül'ün yaptığı görüşmenin bir bölümüne Rasmussen de katıldı. Zirve devam ederken yeni genel sekreterinin belirlenmesi amacıyla yürütülen müzakereler Türkiye'nin geri adım atmaması üzerine başarısızlıkla sonuçlandı. Bu konudaki temas ve görüşmelerin zirve sonrasına kalacağı ifade edildi. Fakat dün ilerleyen saatlerde NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Rasmussen'in yeni genel sekreter olması konusunda anlaşma sağlandığını açıkladı. Rasmussen ile birlikte basın toplantısı düzenleyen de Hoop Scheffer bu konuda bütün ülkelerin anlaştığını söyledi ve Rasmussen'e yeni görevinde başarılar diledi. Scheffer, Rasmussen'in adaylığına karşı çıkan Türkiye'nin de endişelerinin de giderildiğini ifade etti. Rasmussen'in NATO Genel Sekreterliği konusunda Türkiye'nin endişelerinin giderilmesi ve beklentilerinin karşılanması için ABD Başkanı Barack Obama da garantör oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*