Türkiye'ye Portekiz'den AB desteği

  • Giriş : 18.07.2008 / 14:32:00

Portekiz hükümetinin AB ile ilişkilerden sorumlu Devlet Sekreteri Manuel Lobo Antunes, "AB, Türkiye ile müzakerelere devam etmek zorunda" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Portekiz resmi haber ajansı LUSA'ya demeç veren Antunes, "AB'nin aday ülkeler Hırvatistan ve Türkiye ile müzakerelere devam etmesi gerektiğini, ancak AB içinde kurumsal reformlar yapılmadan genişlemenin çok zor olduğunu" ifade etti.

AB Dönem Başkanı Fransa'nın Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin "genişlemeyi durdurma" önerisine karşı çıktığını belirten Antunes, "AB ile müzakerelere başlayan Hırvatistan ve Türkiye ile müzakereler devam etmek zorunda. Ancak müzakerelere devam etmek bu ülkelerin hemen AB'ye katılımı anlamına gelmez. Hırvatistan ile müzakereler Türkiye'ye nazaran çok daha ileride, ama bu ülke bile 2010'da AB'ye katılacak" değerlendirmesinde bulundu.

Antunes ayrıca, İrlanda'nın Lizbon Anlaşması'na referandumda "hayır" demesinin, "Hırvatistan veya Türkiye'nin değil, AB'nin sorunu olduğunu" söyledi.

Bu arada AB'nin "Bir tür BM veya Avrupa Konseyi'ne dönüşme riski bulunduğu" görüşünü dile getiren Antunes, "AB'nin vaatlerinin her geçen gün daha zayıf" olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*