Türkiye'ye tam üyelik verilmemeli!

  • Giriş : 08.10.2006 / 00:00:00

Fransa İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy, Türkiye'ye tam üyelik verilmemesi gerektiğini iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Fransa İçişleri Bakanı ve cumhurbaşkanlığı seçiminde sağın favori adayı Nicolas Sarkozy, Avrupa Birliği (AB) olarak genişlemeye karar vermeden önce kimin Avrupalı olduğu sorusuna yanıt bulmaları ve birliğin reform yapıp genişlemeye sınırlama getirmesi gerektiğini savundu.

Türkiye'ye tam üyelik verilmemesi gerektiğini de iddia eden Sarkozy'nin Europe's World adlı derginin sonbahar sayısı için yazdığı makale, Sunday Telegraph tarafından özet olarak yayımlandı.

Avrupa projesinin hızını yitirdiğini, AB vatandaşlarının AB'nin hedefleri konusunda kuşkuya düştüğünü ve gelecekle ilgili ortak umudunu yitirdiğini ifade eden Sarkozy, birliğin bir reform ihtiyacı içinde olduğunu kaydetti.

Reform belgesinin Avrupa'nın sınırlarını yeniden belirlemesi, ortak politikasını yeniden tarif etmesi gerektiğini belirten Sarkozy, bunun zaman gerektiren bir reform olacağını, birliğin ise fazla zamanı kalmadığını öne sürdü.

Birliğin yapısıyla ilgili reform önerilerini sıralayan Sarkozy, bunların yanı sıra Avrupa'nın sınırlarının belirlenmesi konusunun da büyük önem taşıdığını yazdı. Sarkozy, AB için yeni bir coğrafi ve siyasi sınır belirlenmesi gerektiğini öne sürerken, yeni sınırların, birliğin yeni üyeleri "hazmetme kapasitesi" dikkate alınarak belirlenmesi gerektiğini savundu.
Sarkozy, her bir üyenin kabulü sırasında AB'nin o andaki iç dengeleri, kurumsal sınırları ve AB vatandaşlarının yaklaşımlarının göz önünde tutulması gerektiğini ileri sürdü. Sarkozy, "Kim Avrupalı kim değil? Açıkçası bazı üye olmayan ülkeler Avrupa'nın bir parçası ve bunların tam üyelik hakkıdır. Bu grupta İsviçre, Norveç ve zaman içinde Balkan ülkeleri var. Bunun yanında birliğe katılma hakları tartışılır ülkeler ve Avrupalı olmadığı açıkça belirgin olan ülkeler var" dedi.

Son gruptaki ülkeleri "Avrasyalı ve Akdenizli" olarak niteleyen ve bu ülkelerle ilişkinin "tam üyelik ya da hiç" şeklinde ortaya konulmaması gerektiğini savunan Sarkozy, bu ülkelerle tercihe dayalı ortaklıklar kurulması gerektiğini iddia etti.

Bu ülkelerle farklı çıkar ve değerler göz önünde tutularak birlikte çalışılabileceğini savunan Sarkozy, bu tercihe dayalı ortaklıkların ticaretin ötesine geçebileceğini, söz konusu ülkelerin Avrupa'nın belli politikalarını, kendi ülkelerindeki ekonomik ve sosyal gelişmeleri desteklemek için kullanabileceklerini ifade etti.

Bu ülkelerle ortak güvenlik için yeni savunma ortaklıklarına da girilebileceğini belirten Sarkozy, tercihe dayalı ortaklık kurulmasını önerdiği ülkelerin başında Türkiye'nin geldiğini yazdı.

Türkiye'den "komşumuz ve dostumuz" diye söz eden Sarkozy, Türkiye'nin Avrupa ile güvenlik kaygılarını ve pek çok değeri paylaştığını kaydetti. Sarkozy, "Bütün bunlar tam üyelik önerecek kadar ileri gitmeden Türkiye ile bağlarımızı güçlendirmemiz için iyi sebepler" dedi.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious