Türkiye'ye tanınacak 'sıcak takip' hakkı kilitlendi

  • Giriş : 28.09.2007 / 09:30:00
  • Güncelleme : 28.09.2007 / 09:47:40

Türkiye ile Irak arasında imzalanacak olan "Terörle Mücadele İşbirliği Anlaşması" kilitlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye ile Irak arasında imzalanacak olan "Terörle Mücadele İşbirliği Anlaşması", Türkiye'ye tanınacak sıcak takip hakkının "Bağdat yönetiminin iznine bağlı olması" koşulu nedeniyle kilitlendi.

Türk tarafı, sıcak takip hakkının izne bağlı olmamasında ısrar ederken Irak tarafı "egemenlik hakları gereği sıcak takibin izne bağlanmasında" direndi. Müzakerelerin kilitlenmesinde Kuzey Iraklı Kürt grupların son 24 saatte yoğunlaşan tepkilerinin rolü büyük oldu.
Irak İçişleri Bakanı Cevad Bolani'nin Ankara ziyareti sırasında imzalanmasına kesin gözüyle bakılan terörle mücadelede işbirliğine yönelik anlaşma metni üzerindeki müzakeler dün sabah Dışişleri Bakanlığı'nda sürdü. Görüşmelerin ardından Swiss Otel'e gelen Irak heyeti, Bolani'ye bilgi verdi. Müzakerelerde gelinen son nokta hakkında Bağdat yönetimini de bilgilendiren heyet, otelde yaptıkları iç müzakerelerin ardından, görüşmelerde bulunmak üzere tekrar Dışişleri'ne geçti.
Anlaşmanın kilitlendiği, "sıcak takip" maddesine ilişkin sıkıntı, Irak’ın Ankara Büyükelçisi Sabah Cemil Ümran tarafından "Görüş ayrılıkları var, halletmeye çalışıyoruz" sözleriyle açıklandı. Müzakereleri konakladığı otelden takip eden Bolani de görüşmelerde ilerleme kaydettiklerini ifade ederken, anlaşmayı imzalamayı umut ettiğini söyledi. Tıkanmaya neden olan 4. madde anlaşma taslağında şöyle yer aldı:

Kilitleyen madde:
"Her iki ülkenin milli egemenliğine saygı gösterilecek ve sınır ihlalleri yapılmayacaktır. Her iki ülke topraklarının güvenliğine yönelik herhangi bir silahlı tehdidin var olması durumunda ve bu tehdidin takip edilmesinin gerekli olduğu hallerde böyle bir girişimde bulunulabilmesi için önceden karşı tarafın izninin alınması gerekmektedir." Türkiye, terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlarda sıcak takibi gerektiren hallerde izin şartı aranmamasını isterken, Irak tarafı "egemenlik hakları gereği" sıcak takibin, Irak hükümetinin izni şartına bağlanması konusunda ısrarcı oldu.
Anlaşma kilitlenmedin önce sınırdaki PKK faaliyetleri ile mücadele ve operasyon koordinasyonu için iki ülke büyükelçiliklerinde ve sınır noktalarında irtibat görevlileri bulundurulması konusunda taraflar arasında tam mutabakat sağlandı.

Kürtlerin çıkışı etkili oldu
Iraklı heyetin, sıcak takibin izne bağlanması ısrarında Kürt gruplar etkili oldu. Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin, Türk güvenlik güçlerinin Irak sınırını aşacak olası operasyonlarına karşı çıkan tutumuna paralel olarak dün de Bölgesel Kürt Parlamentosu Başkan Yardımcısı Kemal Kerküki ile Peşmerge Savunma Güçleri Sözcüsü Cabbar Yawer tepki gösterdi. Yawer, "Irak, Kürdistan hükümetinin onayını almadan PKK konusunda Türkiye ile herhangi bir anlaşma imzalayamaz" derken Kerküki, Kuzey Irak sınırlarının ihlaliyle ilgili bir konunun Kürdistan Bölge Parlamentosu’nun onayından geçmesi gerektiğini belirtti. Kerküki, Irak'ın böyle bir anlaşma yetkisi olmadığını savunarak, "Aksi halde bu yönde bir anlaşma geçersizdir" diye konuştu.
Bolani, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile önceki gün bir araya gelerek 1.5 saat görüşmüştü. Irak İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Aydın Halit, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, terörle mücadele anlaşmasının imzalanması konusunda herhangi bir problem bulunmadığını ve anlaşmanın imzalanmasının beklendiğini söylemişti. Halit, sıcak takip konusunun da anlaşmada yer aldığını belirtmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious