Türkiye'ye tüp bebek akını

Türkiye'ye tüp bebek akını.10353
  • Giriş : 06.02.2008 / 09:23:00

Avrupa'da tüp bebek uygulaması hem çok pahalı hem de embriyo sayısında devlet kısıtlama uyguluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özellikle İngiliz ve Almanların yanı sıra Balkan ülkelerinden de çiftler tedavi için Türkiye'ye akın ediyor.Dünyada her yıl ortalama 500 bin tüp bebek uygulaması yapılıyor. Türkiye'de ise bu sayı yılda 60-70 bini bulabiliyor. Ülke genelinde 60 tane tüp bebek merkezi var. Türkiye'de 5-6 bin dolara mal olan tüp bebek tedavisi Avrupa ülkelerinde 2, 3 hatta 4 katına kadar çıkabiliyor.

Türkiye'de ilk tüp bebek denemesinde 3 embriyo konulabilmesi, diğer denemelerde bu sayının gerekli görüldüğü takdirde arttırılabilmesi Avrupalı için büyük avantaj. Çünkü Avrupa'da çoğul gebelik olmasın ve devlet bunun için para ödemesin diye ciddi bir şekilde embriyo sayısına kısıtlama getirildi.

Bütün bunlar göz önüne alınınca sağlık turizminde tüp bebek uygulamasının önemli bir yer tutuyor. Başta İngilizler olmak üzere, Almanlar, İtalyanlar ve Balkan ülkelerinden pek çok çift her yıl Türkiye'ye tedavi olmak üzere geliyor.

ABD'DE 17 BİN DOLAR

Hacettepe Üniversitesi Üreme Sağlığı ve Kısırlık Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Tümur Gürgan, önümüzdeki yıllarda Avrupa'nın yanı sıra Amerika'dan da çiftlerin Türkiye'ye geleceğini söylüyor. Gürgan "ABD'de tüp bebek tedavisi 15-17 bin dolar. Bu çok ciddi bir rakam. Türkiye'de ise yarısını ödemek mümkün" diyor.

2007'de sadece Alman Hastanesi Bahçeci Tüp Bebek Merkezi'nde Balkan ülkelerinden 260, Almanya'dan 55, İsviçre'den 16, Amerika'dan 6 Bulgaristan'dan 6, Rusya'dan 4, İngiltere ve Avusturya'dan 6 çift olmak üzere toplam 353 çift tüp bebek tedavisi gördü. Kliniğe başvuran 2 bin 435 çiften 353'ü Avrupa vatandaşı.

DÜZENLEMELER TAMAMLANDI

Alman Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Direktörü Prof. Dr. Mustafa Bahçeci, "Ülkemizde gebelik oranları, tüp bebek sayısı, ABD ve Avrupa Birliği rakamlarını geçti. Tüp bebek merkezleriyle ilgili yasal düzenlemeler batıda yapılmamasına rağmen bizde yapıldı. 100 civarında tüp bebek merkezi var ve ayda 4000 kişi tüp bebek tedavisi görüyor. Başarılı sonuçlar elde ediliyor. Bu da Avrupa'nın ilgisini çekiyor" diye konuştu.

EN UZMAN ÜLKE TÜRKİYE

Euroferfil Tıp Bebek Merkezi Başhekimi Kadın Doğum Uzmanı Prof. Dr. Hakan Özörnek, Avrupalı çiftlerin tüp bebek konusunda istedikleri bilgilere ulaşamadıklarının altını çizdi. Özörnek "Türk hekimler çiftlerin sorularını tek tek yanıtlıyor. Avrupa'da doktorlar bizim gibi değil. Bizim samimiyetimiz güven yaratıyor. Mesela bizim merkezimize İtalyanlar çok geliyor" dedi.

International Tüp Bebek merkezi Prof Dr. Engin Oral, Türkiye'nin dünyada uzman olan 5 yada 6 ülkeden biri olduğunu söylüyor. Oral "Ülkemiz tüp bebek konusunda bir numara sayılabilir. Genetik tanı Türkiye'de çok ileri. Bu da Avrupalılar'ın dikkatini çekiyor" dedi.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious