'Türkiye'ye üyelik kapısı açık kalmalı'

'Türkiye'ye üyelik kapısı açık kalmalı'.9349
  • Giriş : 04.12.2006 / 00:00:00

İtalya Başbakanı Romano Prodi, AB Komisyonu'nun Türkiye ile müzakere sürecinin bazı başlıklarda askıya alınmasına yönelik tavsiyeye rağmen Ankara'ya üyelik kapısının açık kalması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yunan meslektaşı Kostas Karamanlis ile görüştükten sonra konuşan Prodi, "Hangi başlıkların açılacağı ya da kapanacağı karar vermek için çok görüşme yapmak gerekiyor. Şimdiden birşey söyleyerek tartışma başlatmak istemiyorum." dedi. Komisyon 8 başlıkta müzakerelerin askıya alınmasını tavsiye etmişti. Ancak AB üyesi bazı ülkeler Ankara'ya karşı tutumun daha da sertleşmesini istiyor.

İtalyan lider, Türkiye'ye diğer aday ülkelerle aynı kriterlerin uygulanması gerektiğini ifade etti. Prodi, "Türkiye'ye kapıların açık kalması gerekiyor. Ayrıca herkes için şartların aynı olması gerekli." dedi.

Brüksel, Ankara'nın limanlarını Rumlara açmasını isterken Türkiye, KKTC'ye yönelik izolasyonlar devam ettiği sürece limanlarını açılmayacağını açıkladı. Bu tıkanıklığı aşmak için AB dönem başkanı Finlandiya'nın çabaları da sonuçsuz kalmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious