'Türkiye'ye verilecek mesaj sert olmalı'

'Türkiye'ye verilecek mesaj sert olmalı'.6615
  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yannis Valinakis, 'AB'nin, üyelikle ilgili yükümlülükleri yerine getirmesi konusunda Türkiye'ye vereceği mesajın sert olması gerektiğini” söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yannis Valinakis, AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn'in, komisyonun Türkiye'ye ilişkin tavsiyelerini açıklamasından sonra, parlamentoda parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB perspektifine değindi.

Türkiye'nin AB perspektifinin sürmesinin “Yunanistan açısından önem taşıdığını” belirten Valinakis, “Türkiye'ye, AB perspektifini sürdürmesi ve buna uyması konusunda bir mesaj verilmelidir. Ancak, verilecek mesaj sert olmalıdır” dedi.

Valinakis, Türkiye'nin, ilgili tüm önkoşul ve kriterleri yerine getirmesi durumunda tam üyeliğe kabul edilecek olmasının kendisi için güçlü bir neden oluşturduğunu belirterek, “Yunanistan, AB'nin Türkiye ile tam üyelik yerine özel bir ilişki içerisinde olması biçimindeki mantığı kabul etmiyor. Çünkü bu biçimde bir ilişki Türkiye'yi değişmeye mecbur etmeyecektir. Biz ise, Türkiye'nin kendi içinde olduğu kadar, komşularına karşı da olan tavırlarını değiştirmesini istiyoruz. Ancak tüm bunlara karşın, kimi alternatif çözüm yollarını da inceliyoruz. Çünkü, ortak mantık bunu gerektirmektedir” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious