Türkiye'ye yabancı ilgisi arttı

  • Giriş : 30.04.2006 / 00:00:00

Hazine Müsteşar Yardımcısı Cavit Dağdaş, geçen yıllarda önemli fırsatlar kaçıran Türkiye'nin makro ekonomik göstergelerini iyileştirmesi sonrası yabancı sermayenin ilgi alanına girmeyi başardığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ege Bölgesi Sanayi Odası'nda (EBSO) düzenlenen, 'Türkiye'de Yabancı Sermayenin Gelişimi ve Ege Bölgesi'nde Yatırım Fırsatları' konulu panelin açılışında konuşan Dağdaş, Türkiye'nin hızlı şekilde enflasyonunu düşürürken büyümesini de artırdığını, reel ve finansal sektörlerin yeni duruma iyi uyum sağladığını belirtti. Dağdaş, son yıllarda yaşanan bu gelişmelerin akademisyenlerce incelenmesi gerektiğini ifade etti.

Ekonomik gelişmelerin ülkenin potansiyelini ortaya çıkardığını kaydeden Dağdaş, son 3 yılda ekonomik ve siyasi istikrara paralel olarak yabancı sermaye girişinin de arttığını ifade ederek, 2005'te 9,5-10 milyar dolar olarak gerçekleşen yabancı sermaye girişinde

bu yıl yapılan anlaşmalar çerçevesinde 15 milyar dolarlık beklenti oluştuğunu anlattı. Dağdaş, "Yabancı sermayenin ilgisiyle mallarımız, şirketlerimiz para etmeye başladı. Küçük bir bankanın patronları bankalarını 5 milyar dolar satacaklarını daha önceki yıllarda hayal edemezlerdi herhalde. Makro ekonomik ve siyasi istikrarı sürdürürsek dünyanın en hızlı büyüyen ve en çok yabancı sermaye çeken ülkesi olabiliriz'' dedi.

Dağdaş, bu ortamı iyi değerlendirmek amacıyla TOBB ile birlikte 3 yıldan bu yana Yatırım Promosyon Ajansı kurulması için çalıştıklarını, yasal düzenlemenin geçen yıl ''çeşitli mevzuat engelleri nedeniyle'' 1 yıl ertelenmek zorunda kaldığını söyledi.

Bu süreçte hazırlıklarını tamamladıklarını ve ''Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'' tasarısının Meclis'te görüşülmeye başladığını kaydeden Dağdaş, ''TOBB'un ve sivil toplum örgütlerinin bu kuruma sahip çıkacağına, deneyim ve birikimleriyle katkı koyacaklarına inanıyorum'' diye konuştu.

TOBB Yatırım Promosyonu Çalışma Grubu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil ise grubun geçmişte başarılı çalışmalar yürüttüğünü anlatarak, ''Uzun bir dönemdir sürdürülen çalışmalar sonucu ajansın kurulmasıyla ilgili tasarı Meclis'e sunuldu. Bu süreçte elindeki yetkileri devretmek istemeyen kurumların direncini kırmayı başardık'' dedi.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın da yabancı sermayenin günlük gelişmelere göre değil, uzun vadeli planlara göre hareket ettiğini, tahkimin yasalaştığı dönemden başlayarak Türkiye'deki yatırım şartlarının iyileştirilmeye çalışıldığına dikkat çekti. Bankaların ardından servis şirketlerinin de yatırıma başladığını ifade eden Taşkın, şöyle dedi:

''Bankalar ve servis şirketleri, arkadan gelecek ana sanayilerin hizmetlerini sunmak için geldiler. Senaryoyu biz yazmadığımız için günlük gazetelerdeki haberlere bakıp kriz korkusuyla karamsarlaşıyoruz. Ama yabancı sermaye, günlük gazetelere değil uzun vadeli planlarına bakıyor.''

Taşkın, bu dönemde Türk şirketlerinin ''küçük olsun benim olsun'' felsefesini acilen bırakarak'' yüksek teknolojiye sahip dünya firmalarıyla evliliğin yollarını araması gerektiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious