"Türkiye'ye yabancı sermaye ilgisi arttı"

  • Giriş : 11.05.2008 / 12:40:00

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, ''orta vadeli mali çerçeve Türkiye'nin kararlılığını gösterdi. Bunu açıklamamızın ardından Türkiye'ye yabancı sermaye ilgisi daha da arttı'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şimşek, incelemelerde bulunmak üzere geldiği Bingöl'de AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Mehmet Şimşek, yeni açıkladıkları orta vadeli mali çerçevenin Türkiye ekonomisinin rekabet gücünü, istihdam düzeyini artırarak enflasyonu düşürmeyi amaçladığını ifade etti.

Dünyada Türkiye gibi böylesine uzun vadeli bir ekonomik program hazırlayarak ekonomik konularda taahhütlerde bulunan bir başka ülkenin olmadığını belirten Şimşek, bu nedenle bu programın uluslararası piyasalarda çok olumlu yankı bulduğunu söyledi.

Programın ana hedeflerinden biri olan düşük tek haneli enflasyonu indirme konusunda kararlı olduklarının altını çizen Şimşek, enflasyonun dünyada Türkiye'den çok daha hızlı yükseldiğini, Türkiye'deki enflasyon hızındaki artışın ise şu anda dünya genelinde en yavaş konumda bulunduğu kaydetti.

Devlet Bakanı Şimşek, basında Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın ''faiz dışı fazladaki indiriminden haberi olmadı'' şeklinde çıkan haberlerin doğru olmadığını belirterek, ''halbuki Merkez Bankası faiz dışı fazla ve değer tüm revizeleri biliyordu'' dedi.

Bakan Şimşek, şöyle devam etti:

''Niyet mektubunun altında hem benim hem de Merkez Bankası Başkanının imzaları bulunuyor. Türkiye'de Merkez Bankası ve diğer tüm ekonomik kurumlar birlikte hareket eder. Ekonomide tam bir koordinasyon vardır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious