'Türkiye'ye yabancı yatırım akıyor'

  • Giriş : 21.12.2006 / 00:00:00

İngiltere'de yatırım bankacılığı yapan London and Oxford Group'un Direktörü David Marsh, fırsatlar ülkesi olarak tanımladığı Türkiye'ye yabancı yatırımın aktığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ekonomi ve siyaset gazetesi Financial Times'a bir okur mektubu gönderen Marsh, gazetenin yazarlarının Türkiye'nin kaybının AB ve bütün batı dünyası açısından büyük bir kayıp olacağına dair uyarılarının haklılığına işaret etti.

Aynı kesimlerin Brüksel'de sergilenen saçmalıkların Türklerin AB'ye yönelik istekli tutumunu olumsuz etkilediğine dair uyarılarına da dikkat çeken Marsh, bunun sonucunda Türkiye'nin diğer alternatiflere dönme ihtimali konusundaki uyarıları da yineledi. Marsh, bu alternatiflerin halihazırda dikkate alınmaya başlandığını savundu.

Türkiye'ye yaptığı ziyarette edindiği izlenimleri de FT okurlarına aktaran David Marsh, Türklerin büyük çoğunluğunun bazı başlıklar altındaki müzakerelerin askıya alınmasının Türkiye'nin ekonomik dinamizmine olumsuz etki yapamayacağına inandıklarını belirtti. Pek çok kişinin kendisine, “AB Türkiye'nin üyeliğe hazır olduğuna karar verdiğinde, ya AB'nin kendisi değişmiş, ya da zaten Türkiye çoktan üyelikten vazgeçmiş olabilecektir” dediğini de belirten Marsh, “bir fırsatlar ülkesi” durumunda olan Türkiye'ye yabancı yatırım aktığına işaret etti.

Gelecek yıl seçim dönemlerinde bazı siyasi dalgalanmalar yaşanabileceğini, ancak bu durumun da ülkenin çekiciliğini kökten etkileyemeyeceğini belirten David Marsh, “Hızlı gelişen Asyalı yatırımcılar Türkiye'yi müthiş istikrarlı buluyor, yavaş gelişen Avrupa'dakiler içinse Türkiye son derece heyecan verici” dedi.

David Marsh genişleme sürecinde isteksiz kamuoylarına boyun eğen Avrupalı siyasetçilerin ise böyle bir ilgisizliği geliştirerek, neredeyse bir imkansızı başardığını da vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious