“Türkiye'ye yeni bir Özal lazım.”

“Türkiye'ye yeni bir Özal lazım.”.7059
  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Londra'da Halkevi'nde toplanan PKK elebaşı Abdullah Öcalan yanlısı yüzlerce kişiye seslenen eski DEP milletvekili Selim Sadak, Kürtlerin, Orta Doğu barışına anahtar olabilecek bir konuma olduğuna dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Londra'da "Türkiye'de neler oluyor.? Barış ve Demokrasi Mücadelesi Ne Aşamada.? Ateşkes ve Etkileri" konulu konferansta konuşan Sadak, Türkiye'ye Turgut Özal gibi cesur bir siyasi adamın gerektiğinin altını çizerek, Özal'ın toplumun tüm tabakalarını kucakladığını ve onlara eşit davrandığını söyledi. Kürt meselesinin Orta Doğu barışında anahtar konumda olduğuna işaret eden Selim Sadak, "Türkiye'deki Kürt sorununun çözümü hem Türkiye'nin hem Kürtlerin hem de Orta Doğu'nun çıkarınadır. Tüm gözler bunu bekliyor, Türkiye yeni bir Özal çıkarmak zorundadır. Türkiye, Güney Afrika'da Nelson Mandela'yı cezaevinde ziyaret eden lideri gibi yeni bir lidere ihtiyacı var. Türkiye bununla dünya ülkesi olacak. Kürtler hiç kimsenin hakkını gasb etmek istemiyor, kendi tabanının değerlerini kabul ederek, kendi haklarını istiyor."şeklinde konuştu.

Kürt toplumunun birlik olma yolunda İngiltere ve Amerika'nın desteğine ihtiyaç duyduğunu belirten Sadak, " Britanya'ya da sesleniyoruz, şayet eğer Orta Doğu'da barış isteniyorsa, bu barışı Kürtlerin birleşimiyle ve verilen destekle sağlanacaktır. Kürtler sonuna kadar barış yanlısı olacaklar, Kürtler çatışmadan zevk almıyorlar, ölmekten ve öldürmekten zevk almıyorlar."dedi.

Yakın zaman içinde Türkiye'de çeşitli etkinliklerde bulunacaklarını da duyuran Sadak, Hakkari'den İstanbul'a kadar çeşitli gösteri ve yürüyüşlerde bulunduklarını anlattı. Sadak konuşmasına şöyle devam etti: "Barış, kardeşlik için etkinliklerimiz olacaktır. Adana'da, Ankara'da ve Türkiye'nin çeşitli illerinde etkinliklerimiz olacaktır. Sel felaketlerinde Güneydoğu'daki il belediye yetkililerinin halkımızla ne derecede güzel bir işbirliği ve dayanışma içinde olduklarını gördük. Halk ve belediyelerimiz bu felakette seferber oldular. Lokmalarını kendi vatandaşlarıyla nasıl paylaştıklarını hep beraber gördük."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious