'Türkiye'ye yeni kriterler getirilmeyecek'

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Birliği dönem ve hükümet başkanlarının Brüksel'de Türkiye'nin tam üyeliği ile ilgili aldıkları kararı "olumlu bir sonuç" olarak değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Merkel ayrıca, hükümet olarak Türkiye'ye ek olarak herhangi bir yeni kriter getirmek için çabalamadıklarını, kendilerinin yalnızca Türkiye'nin ek protokol konusunda 2005 tarihinin Eylül ayında AB'ye verdiği taahhütleri yerine getirmesi gerektiği düşüncesini savunduklarını kaydetti.

Almanya'da akredite olan yabancı gazetecileri tarafından oluşturulan Almanya Yabancı Gazeteciler Cemiyeti'nin (VAP) organize ettiği programa katılan Başbakan Merkel, iç politika; AB ve uluslar arası sorunlar hakkında açıklamalarda bulundu. Toplantı Federal Başbakanlık'ta gerçekleştirildi.

Başbakan Merkel soru üzerine CDU olarak Türkiye'ye karşı tavır almadığını ifade ederek, "AB'nin Hıristiyan Kulübü olduğu" yönündeki kanaatlerin yanlış olduğunu savundu. Merkel, "Avrupa, Hıristiyan değerler ile şekillenen bir birlik." ifadesini kullandı.

AB Konseyi'nin müzakere sürecinde "Türkiye'de reform alanındaki ilerlemeleri izleyeceğini ve bunları yıllık raporlar ile değerlendireceğinin" altını çizen Merkel şu ilginç değerlendirmede bulundu: "Türkiye'deki ilerlemelerin hızlı olacağı konusunda endişeliyim, çünkü Türkiye'de seçimler yaklaşmaktadır."

Kıbrıs konusunda "ortak bir çözümden yana" olduğunu belirten Merkel, Kıbrıs sorununun çözümü için geçmişte Birleşmiş Milletler tarafından başlatılan inisiyatifinin devam ettirilmesi için BM'nin müstakbel genel sekreteri ile görüştüklerini ifade etti. Konuşmasında Rum Kesimi'nin de Kuzey Kıbrıs'a mali teşvik yapılması için yapıcı tavır takınmasını isteyen Merkel, "Kıbrıs'taki sorunun çözümü için iki tarafın da olumlu yönde adım atmaları gerektiğini" ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious