Türkiye'yi 4 temel taş üzerinde yükselteceğiz

  • Giriş : 05.03.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'yi dört temel taş üzerinde yükselteceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İktidara geldikleri dönemden beri dur durak bilmeden ülke için çalıştıklarını ve Türkiye'yi 4 temel taş üzerinde yükseltmek için çalıştıklarının altını çizen Erdoğan, bunların eğitim, sağlık, adalet ve emniyet olduğunu, 3 Y ile de mücadele edeceklerini bunların ise yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklar olduğunun altını çizdi.
Başbakan Erdoğan, partisinin Balçova İlçe Kongerisi'nde yaptığı konuşmada, eğitimde Türkiye Cumhuriyeti tarihinin rekorunu kırdıklarını, şimdiye kadar 75 bin dersliği bitirdiklerini, bunun 15 binini vatandaşın yaptığını ifade etti. Erdoğan, İzmir'in de bundan nasibini aldığını bin 506'sı devlet olmak üzere hayırseverlerin de katkılarıyla toplam bin 715 dersliği eğitime kazandıklarını anlattı.

Okuma yazma oranı sıfırlanana kadar bunların devam edeceğini, iktidara gelmeden önce yüzde 80 - 81 olan okuma yazma oranının yaptıkları çalışmalar sonucunda yüzde 89'a ulaştığını dile getiren Başbakan Erdoğan, "Okula gidemeyen 700 bin çocuğumuz vardı. Haydi Okula kampanyasıyla 175 bin çocuğumuzu okula götürdük. Aileler yoksuluz diyerek çocuklarını okula göndermiyordu. Önümüze yoksulluk bahanesiyle gelmeyin diyerek erkek çocuklar için yüzde 18 kızlar için 22 milyon hesaplarına yatırdık. Lisede bu erkekler için 28, kızlar için 39 milyon. Bu para babanın değil annenin hesabına yatıyor. Burda pozitif bir ayrımcılık yapıyoruz, babaya duman olur gider." dedi.

Görev geldiklerinde üniversite gençliğine 45 milyon TL verildiğini kendilerinin ise bunu 130 milyon TL'ye çıkardıklarını da belirten Erdoğan, eskiden kendilerinin yazmak için teksir kağıdı bulamadıklarını, sıkıntılar içinde okuduklarını, öğrencilerin sıkıntı çekmemesi için ilköğretim öğrencilerini dağıttıkları kitapları önümüzdeki yıl da lise öğrencilerine de dağıtacaklarının müjdesini verdi.

"HORTUMCUYA DEĞİL HAYRA VERİYORUZ"

Hayat standardının belli bir yere getirene kadar başta öğrenciler olmak üzere vatandaşlara yardımların süreceğine dikkat çeten Erdoğan, bunları hortumculara değil hayra verdiklerini, milletten geleni millete döndürmeye devam edeceklerini aktardı. Türkiye genelinde 1 milyon 800 bin aileye 1 milyon 350 bin ton kömür dağıttıklarını, Kredi Yurtlar Kurumu'nda iki öğün yemek vermeye başladıklarını da söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"CHP, sağda solda yolsuzluk var diyor. Yolsuzluk olsa biz bunları nasıl yapardık? Göreve geldiğimizde toplanan vergi faizleri karşılamıyordu, şimdi ise vergilerin sadece yüzde 37'si faize gidiyor. Bizden önceki hükümetler döneminde 22 banka fona devredildi. Zarası ise 50 milyar dolar. Şimdi bu paralar onlara gitmiyor. O zaman ANAP, MHP, DSP vardı. Şimdi onlar dürüstlük adına konuşuyor. Siz önce bunların hesabını verin. Gerçi yaptıklarının karşılığı olarak 3 Kasım'da sandığa gümüldüler ama devamları var. Bunların uzantılarına da Türkiye'ye verdikleri zararı ödetmek lazım."

Geçmiştekinin aksine 2004'te kamu ve özel bankaların 4 milyar dolar kâr ettiğini, hiçbirinin görev zararı adı altında zarar etmediğine de değinen Erdoğan, son aldığı bilgilere göre Ziraat Bankası'nın 2005 yılı karının 1 milyar 850 milyon YTL, Halk Bankası'nın 500 milyon YTL olduğunu ve bu rakamlarla kârlılıkta 2004'ün de aşıldığına dikkat çekti.

"İş bilenin, kılıç kuşananın" diyen ve iktidarda CHP, ANAP, MHP, DSP'in olmadığını, AK Parti'nin olduğunu kaydeden Erdoğan, bunun güvenle, dayanışmayla olduğunu, yurtdışı ve yurtiçinde herkesin Türkiye'ye güvenmeye başladığını aktardı. Sağlıkta herkesin hayal olarak gördüğü SSK ve devlet hastanelerini birleştirdiklerini, vatandaşın seçeneklerinin arttığını, isteyenlerin de özel hastanelere gidebildiğini de söyleyen Başbakan, sıradaki hedef olarak ise sağlık kentleri kurmak olduğunu dile getirdi. Birçok hastane yaptıklarını buna karşın Tabipler Birliği'nden bir grubun kendilerini devletin sağlık sektöründen elini çekmekle suçladığını hatırlatan Erdoğan, "Böyle bir hedefi olan Başbakan bunu yapar mı? Hangi devlet hastanesini özelleştirmek için ihale etmişiz. İnsaf edin."

"ARTIK MODERN HIRSIZLAR YOK"

Mutfak işinden kadınların anladığını söyleyerek İzmir'de kadınlara seslenen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iktidara geldikleri dönemde asgari ücretle alınan mutfak malzemeleri ile son dönemle alınan malzemeleri karşılaştırdı. Göreve geldiklerinde asgari ücretle 29 kilo çay alınırker artık 47 kilo alındığını ve artış oranının yüzde 61 olduğunu ifade eden Erdoğan, örneklerini şöyle sürdürdü: "126 kilo toz şeker alınırken şimdi 185 kilo, aradaki artış yüzde 46. Makarna 172 kiloyken 337 kilo. Aradaki fark yüzde 96. Ekmek 187 kilodan 320 kiloya çıktı. Aradaki fark yüzde 71. Biz sözümüzde durduk. Bizde rakamın yanına bir 'sıfır' atalım anlayışı yok. O dönemde hep cebimizden birşeyler gitti. Modern hırsızlar çalışıyordu. Biz 6 sıfırı attık. Paramız dünya paralarıyla rekabet eder hale geldi."

"DÖVİZ BÜROLARI BİZE GELİYOR"

Eskiden maaşını alanların direkt döviz almak için döviz bürolarının yolunu tuttuğu günlerin unutulmadığına da ifade eden Erdoğan, artık döviz bürolarının kendilerine geldiğini ve hükümetten küçük banka büroları gibi çalışmak istediklerini aktardı. Bu sürecin devam ettiğini, fiyatların daha da düşüceğini belirten Erdoğan, çeşitli sektörlerde olduğu gibi beyaz eşyada da fiyatların düştüğünü, satışların arttığına dikkat çekti.

Çiftçinin görevi geldiklerinde Ziraat Bankası'ndan yüzde 59'la kredi çekerken bugün yüzde 8 - 15 arasında faizlerle kredi çekme imkanını kavuştuğunu da vurgulayan Başbakan Erdoğan, gecelik faizlerin yüzde 8 binlere ulaştığını günlerin unutulmadığını ancak Türkiye'ye o günleri yaşatanların utanmadan konuştuğunu söyledi.

Merkez Bankası'ndan da örnek veren Erdoğan, görevi geldiklerinde döviz rezervinin 20 milyar dolar olduğunu şimdi ise 55 milyar doları aştığını, darphaneye karşılıksız para bastırmadıklarını atırlarak, bu noktaya dürüst yönetimle geldiklerini yorumunu yaptı.

Konuşmasının sonunda teşkilatından birlik bebaberlik ve dayanışma isteyen Erdoğan, partililerle birlikte hep birlikte, "Beraber yürüdük biz bu yollarda, beraber ıslandık bu yağmurda" şarkısını söyledi. Başbakan Erdoğan'a eşi Emine Erdoğan, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar Göksel ve diğer İzmir milletvekilleri eşlik etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious