Türkiye'yi AB yolundan hiçbir güç yıldırmayacak

Türkiye'yi AB yolundan hiçbir güç yıldırmayacak.9893
  • Giriş : 12.12.2007 / 23:00:00

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, AB sürecinde Türkiye'nin yıldırılmak istendiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Babacan, "Bu sürecin duygusal tepkilere de yeri yok. Tepkiler rasyonel ve sonuç getirici olmalı. Hamaset yok, fevri hareketler yok, akılcı olmayız, akıllı olmalıyız" dedi.

Babacan, AB Zirvesi'nden çıkan Türkiye ilişkin yaklaşımın cuma günü onaylanacağını, Türkiye'nin da resmi açıklamasını da sonuç bildirgesini gördükten sonra yapacağını söyledi.

Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) yarın yapacağı Yüksek İstişare Konseyi (YİK) nedeniyle Ankara Hilton Otel'de verdiği kokteyle katılan Babacan, gazetecierin sorularını cevapladı.

AB Dışişleri Bakanları Toplantı'sında Türkiye'ye yönelik çıkan kararı değerlendiren Babacan, AB sürecinin bir sabır, sebat ve siyasi irade işi olduğunu söyledi. Türkiye'nin AB yolunda kararlı olduğunu vurgulayan Babacan, "Şu anda konseyin almış olduğu bir karar var. Bu kararın sonuç bildirgesinin Cuma günü zirvede onaylanması gerekecek. Dolayısıyla biz resmi açıklamamızı, Cuma günü sonuç bildirgesini gördükten sonra yapacağız. Resmi bir açıklama bugün itibariyle yapmış değiliz" şeklinde konuştu.

Babacan, AB'nin çok üyeli bir yapıya sahip olduğunu ve her ülkenin farklı bir siyasi yapıda olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi: "Bu süreçte hiç yılmamamız, korkmamamız gerekiyor. Zaten bazılarının amacı da Türkiye'yi bu mücadeleden yıldırmak, bıktırmak. Ama biz yılmayacağız, bıkmayacağız. Bu hedefimizin üzerine gideceğiz ve bunu da başaracağız. Asla moral bozukluğuna yer yok, rasyonel hareket etmek zorundayız. Bu sürecin duygusal tepkilere de yeri yok. Tepkiler rasyonel ve sonuç getirici olmalı. Hamaset yok, fevri hareketler yok, akılcı olmayız, akıllı olmalıyız."

AB tarafından açıklanmış olan kararın süreci rayından çıkaran bir karar olmadığını vurgulayan Babacan, "Üyelik hedefimiz orada duruyor. Bu süreç kimi zaman hızlı olacak kimi zaman da yavaşlayacak. Avrupa'nın ne kadar kendine özgüveni varsa, bizim sürecimiz o kadar hızlı ilerleyecek. Avrupa ne kadar kendinden emin değilse, özgüvenden yoksunsa, o dönemler göreceksiniz ki Türkiye ile sıkıntılar da büyümüş. Bu uzun soluklu mücadele, bunlar da aşılır" diye konuştu.

Babacan, 301'inci maddenin değiştrilmesine ilişkin bir soru üzerine ise "Bu konuda defalarca açıklama yaptık. 301 ile ilgili çok konuştuk, artık konuşma değil, adım atma zamanı" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious