'Türkiye'yi AB'de görmek istiyoruz'

'Türkiye'yi AB'de görmek istiyoruz'.13535
  • Giriş : 04.02.2008 / 13:08:00
  • Güncelleme : 04.02.2008 / 13:32:05

İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Carlo Marsili, ''Türkiye'yi AB'de görmek istiyoruz. Çünkü İtalya'nın stratejik bakış açısına göre Türkiye'nin AB'ye katılımı şarttır'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Büyükelçi Marsili, Bursa Valisi Şahabettin Harput'u makamında ziyaret etti.

Marsili, ziyarette yaptığı konuşmada, İtalya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin ''özel ilişkiler'' olduğunu ifade ederek, eşinin Türk olmasından dolayı kendisi için ilişkilerin ''daha da özel'' olduğunu belirtti.

İtalya'nın Türkiye'ye karşı değişmeyen bir politikası olduğuna dikkati çeken Marsili, ''Gerek sağ hükümet olsun gerek sol hükümet olsun, bu bir devlet politikasıdır. İtalya'nın Türkiye'ye bakış açısı hiçbir zaman değişmeyecektir. Türkiye'yi AB'de görmek istiyoruz. Çünkü İtalya'nın stratejik bakış açısına göre Türkiye'nin AB'ye katılımı şarttır'' diye konuştu.

Marsili, Türkiye ile İtalya arasındaki ticaret hacminin 2007'de 17.4 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiğini ve Türkiye'de 570 İtalyan şirketinin faaliyet gösterdiğini kaydetti.

İtalya'nın Romanya ve Rusya'dan sonra Türkiye'nin 3. ticari partneri olduğunu belirten Marsili, buna rağmen Rusya'nın Türkiye ile dış ticaretindeki dengesizlik göz önüne alındığında İtalya'nın ikinci partner olarak nitelendirilmesinin daha doğru olacağını ifade etti.

-BURSA İLE TORİNO KARDEŞ ŞEHİR OLACAK-

Marsili, Bursa ile Piemonte bölgesinde bulunan Torino'nun ''kardeş şehir'' çatısı altında birleşmesiyle ilgili çalışmaların sürdürüldüğüne işaret ederek, ''Kültür açısından baktığımızda da ilişkilerimiz mükemmel seviyede. İlişkilerimiz o denli kuvvetli ki İstanbul'da İtalyan üniversitesi kurulması kararı alındı'' dedi.

İki ülke arasındaki yakın işbirliğinden, özellikle de hükümetler arasındaki yakın ilişkilerden çok memnun olduklarını ifade eden Marsili, şöyle devam etti:

''İlişkilerimizin bu şekilde devam edeceğine inanıyorum. Önümüzdeki hafta İtalya Bursa Fahri Konsolosu Oya İzmirli başkanlığında bir delegasyon Torino'ya gidecek. İki şehir arasında iş birliğini öngören protokol imzalanacak. Protokolde, özellikle ticari ve kültürel alanlar ön planda olacak. Bu aktiviteler bir süre devam ettikten sonra iki şehir arasında imzalanacak yeni bir protokolle de kardeşlik kayda geçirilecek. Protokol çerçevesinde hem iki şehir hem de iki şehrin üniversiteleri arasında iş birliği sağlanacak. Bu, Türkiye'nin büyük şehirleriyle İtalya'nın büyük şehirleri arasında yapılan 4. eşlik olacak. İstanbul-Venedik, Ankara-Roma, İzmir-Angona ve son olarak da Bursa-Torino.''

Vali Harput da Marsili'yi ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek, İtalya ile Türkiye'nin birbirine benzeyen iki Akdeniz ülkesi olduğunu söyledi.

Harput, İtalya ile Türkiye'nin ilişkilerinin her alanda güçlü olduğunu, bunun böyle devam edeceğine inandıklarını ifade etti.

Harput, Bursa ile Torino arasındaki kardeşlik ilişkilerinin de iki ülke arasında çok daha büyük gelişmelerin kapısını aralayacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious