Türkiye'yi ağlatan çocuklar

Türkiye'yi ağlatan çocuklar.13361
  • Giriş : 05.02.2008 / 16:21:00
  • Güncelleme : 05.02.2008 / 16:53:09

Almanya'da 9 Türk'ün öldüğü yangın Türkiye'yi üzüntüye boğdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Almanya'nın Ludwigshafen kentinde 5'i çocuk olmak üzere 9 Türk'ün öldüğü yangın Türkiye'yi üzüntüye boğdu.

Yangında, Kamil (2) ve Kenan (3) isimli oğullarını kaybeden Döne Kaplan'ın (25), 5 aylık hamile olduğu ortaya çıktı. Karanfil (5) ve Dilara (11) isimli kızları ile birlikte hayatını kaybeden Hülya Kaplan'ın (33), ailesi tarafından bedensel engelli yakını Kamil Kaplan'la, "Ona daha iyi bakar" düşüncesiyle evlendirildiği belirtildi. Yangında ölen İlyas Çalar'ın (3) da 4 yıl önce evlenerek Almanya'ya giden Muhammed ve Nergiz Çalar çiftinin ilk çocuğu olduğu öğrenildi.

Döne Kaplan'ın eniştesi, Döne'nin fotoğraflarını göstererek 5 aylık hamile olduğunu söyledi. Akrabası, Döne'yi 9 yaşında Almanya'ya getirdiğini söyledi. Döne'nin 2 çocuğunu olduğunu belirten akrabası, "5 aylık hamileydi. Kocası, Döne'yi binadan aşağı atmış. Ayakları ve beli kırılmış." dedi. Akrabası, Döne'nin evlilik fotoğraflarını basına gösterdi.

Kenan, Kamil ve İlyas

"PİS TÜRKLER, KÖKÜNÜ KAZIYIN"

Almanya'nın güneybatısındaki Ludwigshafen'de yangın faciasında 9 Türk hayatını kaybetti. Yanan binanın 100 metre ötesindeki tren istasyonundaki "Pis Türkler, kökünü kazıyın" yazısı dikkat çekti.

Yangın faicası, Almanya'nın Solingen kentinde 1993'te Neo-Naziler tarafından gerçekleştirilen ve 5 Türk'ün hayatını kaybettiği kundaklama eylemini hatırlattı. Yangında Medine (48), Hülya (31), Karanfil (4), Dilara (11), Döne (21), Kamil (3) ve Kenan Kaplan (2), Belma Özkaplı (22) ve İlyas Çağlar can verdi. Yangının aniden başlayıp kısa sürede üst katlara sıçraması da kundaklama ihtimalini ortaya çıkarmıştı.

Yanan binanın 100 metre ötesinde bulunan tren istasyonundaki yazı da yangındaki şüpheleri artırıyor. Tren istasyonunda bulunan duvara "Pis Türkler, kökünü kazıyın" şeklinde bir ifade yazılmış.

POLİS, KUNDAKLAMA İDDİALARINI İNCELİYOR

Almanya'nın Ludwigshafen kentindeki bina yangınıyla ilgili olarak polis, kundaklama iddialarını araştırmaya başladı.

Aylin ve Bedriye adlı iki kız kardeşin, bina içinde tahta merdivenlerin yanında bir Almanı yangın çıkartmaya çalışırken gördüklerini söylemeleri üzerine Ludwigshafen polisi, yangına neden olabilecek tüm olasılıklar üzerinde durulduğunu açıkladı.

Polis sözcüsü Michael Lindner, çökme tehlikesi nedeniyle henüz binaya giremediklerini, şimdilik incelemelerini bir vinç sayesinde binanın çatısından yaptıklarını belirterek, ''Şu ana kadar başka ceset bulunmadı'' dedi.

Lindner, bundan sonra başka bir ceset bulunacağını da tahmin etmediklerini, çünkü kayıp olarak aranan olmadığını kaydetti.

YANGIN TÜRKLERİ TEDİRGİN ETTİ

Almanya'nın batısındaki Herne kentinde, Türklerin çoğunlukta oturduğu bir binada çıkan yangında 16 kişi dumandan zehirlendi. Ludwigshafen'de 9 Türk'ün ölümü ardından Herne kentinde de yangın çıkması Türkleri tedirgin etti.

Yangın, dört katlı binanın birinci katında çıktı. Yangının çıkış nedeni henüz bilinmiyor. 7'si çocuk 16 kişinin durumunun iyi olduğu bildirildi. Olayı araştırmaya başladıklarını anlatan polis, Ludwigshafen'deki yangın ardından Herne'deki yangını duydukları anda çok endişelendiklerini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious