'Türkiye'yi ayağa kaldıracak girişimci orta sınıfıdır'

'Türkiye'yi ayağa kaldıracak girişimci orta sınıfıdır'.81814
  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından düzenlenen 4. Ulusal Girişimcilik Kongresi açılış konuşmalarıyla başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Türkiye'yi ayağa kaldıracak girişimci orta sınıfıdır. Doğu bloku eğitimsizlikten, kaynaksızlıktan değil, girişimci orta sınıfının olmaması nedeniyle çökmüştür" dedi.
Bursa Valisi Nihat Canpolat, ABD İstanbul Başkonsolosu ıÜüDeborah Jones ve çok sayşıda işadamı katıldığı Girişimcilik Kongresi'nin açılış konuşmasını yapan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, anlattığı hikayelerle girişimciliğin önemine dikkat çekti. Çin ve Hindistan gibi yeni dünya ülkelerinin artık batı Avrupa ülkelerini bile tedirgin hale getirdiğini anlatan Hisarcıklıoğlu; "Sizler 'Karamsarlığa düşmek, tedirgin olmamak mümkün değil' diyorsunuz. 'Küreselleşme' deyip felaket tellallığı yapmak bu ülkeye yapılacak en büyük haksızlık olacaktır. Kaçınılmaz bu süreç karşısında seyirci kalmak korkaklıktır. İnsanımızın yeteneklerine güvenmemek, yapay korkular üretip kafaları kuma gömmek ihanettir. Bu zihniyet 1980 reformlarında da, ortak pazar üyeliğine de aynı kuşkuyla bakmıştır. Bir adam çıkıp 'duvarları yıkacağım, sizi dünyaya açacağım' dediğinde 'biz dünya ile rekabet edemeyiz' sanmıştık. Gelinen nokta duvarları yıkan adamın haklı olduğunu ortaya çıkarmıştır. 'İçe kapanalım, kendi yağımızla kavuralım' diyenler unutuldular. Bu milleti küçük görmek toplumsal hasleti görmezden gelmek esas felakettir. Sınırların kalktığı, kültürel farkların önemini yitirdiği yeni dünya düzeninde üretim merkezli güç dengeleri kuruluyor. Gelişmekte olan ekonomiler gelişen ekonomileri geçti. Çin ve Hindistan'ın bayraktarlığını yaptığı iki yeni dünya ülkesi sadece Türkiye gibi gelişmekte olan değil eski dünya ülkeleri ve batıyı da tedirgin eder konuma gelmiştir." diye konuştu.

Türk markalarının yüzlerce yıl dünyada saygı uyandırdığını, 'biz geri kalmış bir toplumuz, ne Avrupa kalitesine ne de Asya tehdidiyle rekabet edebiliriz' ifadesinin af edilemez olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, sınırların kaldırıldığında 2 milyar 850 milyon dolar ihracat yapan Türkiye'nin bugün 75 milyar dolar ihracat yaptığını kaydetti. TOBB Başkanı şöyle devam etti; "Dün ihracatın yüzde 90'ı doğal ürünlerden yapılıyordu. Bugün ise ihracatın yüzde 85'ini sanayi ürünü oluşturuyor ve ihracatın yüzde 65'ini gelişmiş batıya yapıyoruz. Bugün Avrupa'da kullanılan her iki televizyondan birisi Türkiye'de üretilmektedir. Kaldı ki Avrupa uluslararası rekabetin en yoğun yaşandığı pazarların başında gelmektedir. Gerek kalite ve gerekse fiyat olarak tatmin edemezsek ihracat yapmak mümkün değil. Türkiye bunu başarıyor. Girişimci orta sınıf bunu başarıyor. Türkiye'yi ayağa kaldıracak giriyimci orta sınıftır. Dünya ile rekabet edecek sanayi üretiyoruz. Müteahhitler 60 ülkede faaliyet gösteriyor. Turizmde en cazibe merkezlerinden birisi haline geldik. Müteşebbis gücü, dinamizmi, şehirleşmeyi, dışa açılmayı düşünün. Türkiye bu girişimci ruhuyla dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline gelecektir. Ülkemiz kendi marka ve küresel ağıyla etkinlik kazanıp varlığını ve gücünü kazanacaktır. Yeter ki, başarının 'başaracağım' diyene ait olduğunu hep aklımızda tutalım.".

Bursa Valisi Nihat Canpolat ise, "Fırsatları kollayan, onu bulduğunda hesaplanmış riskleri göze alanlardır girişimciler. Girişimci sayısı yüksek ekonomilerde büyüme oranı fazladır. Girişimciliğin önemsenmesinin sebebi işsizlik için çare olmasıdır. İşsizliğin en büyük problem olduğu Türkiye'de ekonomi için girişimciliğin önem taşıdığı açıkça anlaşılacaktır. Daha müreffeh toplum için girişimciliğin teşvik edilmesi mutlaka gerekmektedir" dedi.

BTSO Başkanı Celal Sönmez ise, "Ülke nüfusunun çoğunluğunun gençlerden oluşması, dinamiklik açısından iyimser havaya soksa da, gençleri eğitimle desteklemek, yatırımı hareketlendirecek iş kurmayı ulusal uluslararası rekabette kaybeden olmamız kaçınılmaz olur. Nasıl iş bulurum, yerine nasıl iş kurarım düşüncesinde olan kişilere ufuk açacak bu kongrenin beklentilere cevap vereceğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.

BTSO Başkanı Celal Sönmez de, bu yıl kongrenin ana temasının 'girişim ve rekabet' olduğunu söyledi. Girişimcinin tanımını 'fırsatları gözleyen ve onları bulduğunda her türlü riski göze alarak fikrini hayata geçirendir. Öncelikle fikir ve yenilik üretmek gerekmektedir" diyerek yapan Sönmez; "Bu potansiyel de Türk toplumunda fazlasıyla var. Önemli olan bu potansiyeli ortaya çıkarmak ve desteklemektir. Hızlı düşünen, belirsizlik altında hızlı karar alabilen, güçlü sezgi sahibi ve iyi bir gözlemci, hayal gücü yüksek, özellikle insan kaynaklarını iyi yönetebilen, düşünme yetenekleri güçlü, yenilikleri hızla kabul eden, ikna gücüne sahip, iyi iletişim kuran, bağımsız düşünebilen, kendine güvenen, dayanıklı ve ısrarcı, işte bunlar girişimcinin sahip olması gereken özellikler. Türk ekonomisi kritik bir dönemden geçiyor. Türk girişimcisi rekabetçi gücünü giderek kaybediyor. Dış ticaret açığımız yüzde 44 artarak 7 milyar dolarlar seviyesinde çıktı." dedi.

Kongre iki gün sürecek. Kongrede girişimci işadamları da tecrübelerini katılımcılara aktaracak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious