Türkiye'yi dünyadan koparmak istiyor!

  • Giriş : 13.10.2006 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, küreselleşme karşıtlığı ve ulusalcılıkla Türkiye'nin dünyadan koparılmak istendiğini kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakan Çelik, son dönemde misyonerlik konusunun gündenme tutulmaya çalışıldığına dikkat çekerek, "Bizim karşı olduğumuz misyonerlik, maddi durumu iyi olmayan insanları para ile yardım ile kandırarak din değiştirmelerinin sağlanmaya çalışılmasıdır. Yoksa biz gidip onlara dinimizi anlatacağız. Onlar ise gelip de anlatamazlar anlayışı doğru bir anlayış değildir." dedi.

Bakan Çelik, Avrupa'da 5 bin adet cami bulunduğuna işaret ederek, Hollanda'da Türk işçilerin havrayı satın alıp camiye dönüştürdüklerini ve ismini de Mescid-i Aksa koyduklarını söyledi.

Roterdem'da İslam endüstrisi kurulduğunu ve burada İslamiyetin anlatıldığına işaret eden Bakan Çelik, Avrupalının bu konularda son derece tahammüllü olduğunu kaydetti.

Yabancıların mal edinmesi konusuna da işaret eden Bakan Çelik, Türkler'in Avrupa'da her türlü mal edindiklerini anlatarak, "Avrupalılar mal edinebiliyorlar ama sadece karşılıklı anlaşmamız olan ülkelerin vatandaşlarına bu hak tanınıyor. O da bizim kontrülümüzde ve bir ilde yüzde 5'i geçmemek kaydıyla." şeklinde konuştu.

Bu konularda propaganda yapanların niyetinin Türkiye'yi ipekböceği gibi kendi kozası içinde kalmasını sağlamak olduğunu vurguladı.

Bakan Çelik, 13. asra kadar ilimde fende Avrupa'nın önünde giden milletimizin daha sonra Avrupa'nın gerisinde kaldığını söyledi.

Dünyanın küreselleşme ile hızlı bir dönüşüm yaşadığını belirten Bakan Çelik, dünyada iç kapalı bir ekonomi modeli ile büyümenin mümkün olmadığına işaret etti.

11 Eylül'den sonra terörün bile global yüzünün ortaya çıktığına değinen Bakan Çelik, "Uzakdoğu ülkeleri, AB ve ABD dünya zenginliklerinin yüzde 95'ini elinde bulunduruyor. Bugün Afrikanın geliri Bill Gates'in serveti kadar değil. Ben küreselleşme karşıtıyım demekle onun etki alanının dışında kalmanın mümkün olmadığı açıktır. İhracatımızın yüzde 61'i AB ülkeleriyle gerçekleşiyor." şeklinde konuştu.

Bakan Çelik, öğrencilere seslenerek, eğitim alanında yapılan gelişmeleri anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious