'Türkiye'yi enerjide dışa bağımlılıktan kurtaracağız'

  • Giriş : 12.02.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'yi enerji konusunda dışa bağımlı olmaktan kurtaracaklarını kaydetti. Erdoğan, önümüzdeki dönemde nükleer santral ve hidroelektrik santrallerin adımlarını atacaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Erdoğan, Kahramanmaraş'taki programların ardından karayolu ile biraz da gecikmeli olarak geldiği Termik Santralde kalabalık bir vatandaş topluluğu tarafından coşkuyla karşılandı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada, ülkenin enerji talebinin kaşılanmasında açılan termik santral ünitesinin önemine işaret ederek, "Ülkelerin gelişme düzeylerinin belirlenmesinde esas olan gösterge elektrik enerjisi kullanımıdır. Ülkelerin ekonomik kalkınma düzeylerine göre gelişmiş ülkelerdeki elektrik tüketimi ülkemizdeki tüketimin 5- 6 misli daha fazladır. İnsanımızın refah seviyesini yükseltmek hükümetmizin ana hedefidir. Sağlıklı bir kalkınma da bütün kesimlere yerinde zamanında kaliteli ve güvenilinir enerjinin sağlanması ile gerçekleştirilebilelir." dedi.

Milletimize en rahat en ucuz enerjiyi sağlamak için gerekli bütün düzenlemeleri yapmanın mutluluğu içerisinde olduklarının altını çizen Erdoğan, "Çevre koşullarının korunması ve kirliliğin oluşmaması için gereken önlemler alınıyor. İnsanımızın hayatı bizler için zok önemli. Doğa bizler için çok önemli. Bu konuda asla bir ihmale fırsat veremeyiz. Toplum vicdanının çevre kirliliğine karşı olağanüstü duyarlı olduğunu biliyor ve aynı duyarlılğılı bizde taşıyoruz. Yaptığımız her düzenlemede toplumun vicdanını, miletin taleplerini değerlendirmeye tabi tutuyoruz." şeklinde konuştu.

Doğal çevreyi ihmal etmenin nelere mal olacağının yakın zamanda çıkan hastalıklarla salgınlarla görüldüğünün altını çizen Erdoğan, "Kimse ekolojik dengeyi gözardı etme lüksüne sahip değildir. Enerji üretiminde çevre koruma tesislerini en üst düzeyde korunması temel bir yaklaşım olmalıdır. Hükümet olarak gerekli tedbirleri alıyoruz. Çevcre konusundaki duyarlığılmızı her zeminde gösteriyoruz." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, açılan tesisle ülkenin artan elektrik ihtiyacının karşılanmasını ve 3.4 milyar ton düşük kaliteli kömürün kullanılmasını sağlayacağına işaret etti. Erdoğan, sözkonusu tesisin ülkenin toplam elektrik üretimine yüzde 6.5 katkı sağlayacağını ve ülke ekonomisine yılda 2.5 milyar dolar kazanç sağlayacağını vurguladı.

Başbakan Erdoğan ayrıca tesiste yaklaşık 800 kişinin istihdam edileceğini de ifade ederek, "Biz iktidara geldiğimizde bu tesisin yüzde 25'i tamamlanmıştı. Tesisi tamamladık en kısa zamanda C ve D projelerini de süratle hayata geçireceğiz. Ülkemizi enerjide bağlılıktan kurtarmanın çabası içerisindeyiz. Geçmişle övünmek yerine geleceği inşa etmek budur. Ülkenin bütün imkanlarını ve kaynaklarını ele alarak kayıplarımızı kazanca dönüştürüyoruz. Bir taraftan da hidroelektrk santral yapma gayretindeyiz. Nükleer enerji ile ülkeye enerji sağlamanın gayreti içerisideyiz. Bunların da önümüzdeki günlerde adımlarını atacağız. Sürekli olarak dışa bağımlı olmayı düşünmüyoruz. Kendi ayakları üzerinde duran bir Türkiye inşa etmenin gayreti içerisideyiz." dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ise Afşin Elbistan A'ya 4 ünite daha ekleyerek enerji konusunda dışa bağımlılıktan kurtulmaya çalıştıklarını söyledi. Güler, tesisin 1 milyar 950 milyon dolara mal olduğunu ve iktidara gediklerinde yüzde 25'i gerçekleşen tesisin yüzde 75'lik kısmını tamamladıklarını kaydetti. Güler, bulunulan bölgede 3.4 milyar ton kömür bulunduğunu ve bu kömürün elektrik üretimine uygun olduğurnu söyledi. Ünitelere C ve D'yi ekleyeceklerinin altını çizen Güler, bunun özel sktör tarafından yapılmasını arzu ettiklerini vurguladı.

Euaş'ın Türkiye'nin elektrik üretiminin yüzde 45'ini gerçekleştirdiğini ifade eden Güler, doğalgazın sıkıntılı olduğu dönemlerde bunu yerli kaynakların karşıladığını ve elektrik kesintisine sebep olmadan sağladığını için teşekkür etti. Güler, tesisin çevreye saygılı olduğunu vurguladı.

Konsorsiyum Başkanı olan Japon Mitsubishi firması temsilcisi Tomoyoki Abe de, termik santralin 1 milyar 600 milyon dolara mal olduğunu belirterek, projenin çevreye duyarlı bir termik santral olduğunu söyledi. .

Abe bundan sonra da Türkiye ile işbirliği içerisinde olmayı temenni ettiklerini söyledi.

Bu arada Başbakan konuşurken bir vatandaşın dosya vermek istemesi kısa bir kargaşaya sebep oldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan açılışın ardından tesisi gezdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious