Türkiye'yi görünce şaşırıyorlar

Türkiye'yi görünce şaşırıyorlar .17532
  • Giriş : 11.07.2007 / 17:11:00

Türkiye'nin Afrika'daki fahri başkonsolosları ve konsolosları, Afrika'daki Türkiye imajının giderek gelişmekte olduğunu belirttiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konsoloslar Afrikalıların Türkiye'yi ziyaret ettiklerinde beklentilerinin ötesinde bir ülke görünce şaşırdığını söyledi.

Türkiye'nin Gana'daki Fahri Konsolosu
Kwaku Duodu-Kumi, "Dürüst olmak gerekirse Türkiye hakkındaki izlenimimiz, çok gelişmiş bir ülke olmadığı yönündeydi, ama bunun böyle olmadığını gördük. Size şunu söyleyebilirim ki, Gana'dan ya da Afrika'dan Türkiye'ye giden herkes 'şaşkınlık içinde' ülkesine dönüyor" dedi.

Türkiye'nin sadece bir kentindeki fabrikaların sayısının, birçok Afrika
ülkesinin toplamında bulunan fabrika sayısından bile daha fazla olduğuna dikkati çeken Duodu-Kumi, Afrikalıların Türkiye'yi ziyaret edip Türkiye'deki kentleri, fabrikaları gördükten sonra, Türkiye'yi gelişmişlik düzeyi bakımından bir Avrupa ülkesinden ya da ABD'den farksız bulduklarını belirtti.

Duodu-Kumi, Türkiye'nin laik ve demokratik bir ülke olduğunu da belirtti.
Duodu-Kumi, Türkiye'nin fahri konsolosu olmaktan çok büyük onur duyduğunu da belirterek, iki ülke ticaret hacminin 1995 yılındaki 5 milyon dolarlık rakamdan geçen yıl yaklaşık 120 milyon dolara yükselmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious