Türkiye'yi hortum vurmaya başladı!

  • Giriş : 01.11.2006 / 00:00:00

Hemen hemen hergün farklı illerden hortum haberleri gelmeye başladım. Bir hortum haberide Mersin'den geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Karada meydana gelen ve yaklaşık yarım sat süren hortum, seralara zarar verdi. Seraları havaya uçururken bazı evlerin camları ise kırıldı. 22 üreticinin zarar gördüğü felakette, yaklaşık olarak 400 bin YTL maddi hasar meydana geldi.

Edinilen bilgiye göre, Bozyazı ilçesine bağlı Tekeli Kasabası'nda akşam saatlerinde şiddetli yağmurla birlikte ortaya çıkan hortum nedeniyle seraların çatıları uçarken, bazı evlerin camları ise kırıldı. 22 üreticinin zarar gördüğü felakette 500 dönüm sera telef oldu. Büyük panik ve korkunun yaşandığı kasabada elektriklerde kesilirken, ölen ya da yaralanan olmadı.

Bozyazı İlçe Kaymakamı Nusret Şahin, İlçe Tarım Müdür Avni Taşyürek, Tekeli Belediye Başkanı Mehmet Yapalak, AK Parti İlçe Başkanı Mevlüt Ok, olayın ardından kasabaya gelerek incelemelerde bulundu.

Hortum nedeniyle oluşan zararların karşılanacağını belirten İlçe Tarım Müdür Avni Taşyürek, "Hasar tespit edildikten sonra elimizden geldiğince devletimizin imkanlarıyla vatandaşlarımıza yardımcı olacağız. Daha önce böyle bir hortumla karşılaşılmadı, ancak buna yakın derecede olaylar oluyordu" dedi. Taşyürek, üreticileri tarım sigortası yapmaları için uyardı.

Seraları zarar gören Mevlüt Kır (35) isimli üretici, yağmurla birlikte hortumun çıktığını anlatarak, "Akşam evde otururken dışarıda büyük bir gürültü koptu. Yağmur yağıyor gök gülüyordu. Biz deprem olduğunu zannederek dışarıya çıkmak istedik. Ancak, çok şiddetli rüzgâr olduğu için çıkamadık. Kapıyı açtığımızda seraların çatılarını havada uçuştuğunu ve evimizin camlarının kırıldığını ve hortum olduğunu gördüm" şeklinde konuştu.

Nuri Gedik (30) ise hortum karşında şok geçirdiklerini ifade ederek, hortum sonrası seraların çatılarının yerle bir olduğunu, hatta bazı römorkları birkaç metre uzaklığa fırlattığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious