Türkiye'yi kaybetme lüksümüz yok

  • Giriş : 12.03.2007 / 00:00:00

ABD Temsilciler Meclisi'nin Demokrat üyesi Wexler: "Ermeni tasarısı geçmez" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kongre'nin Türk Grubu Eşbaşkanı olan Robert Wexler: "Irak'taki ABD askerlerine lojistik destek Türkiye'den yapılıyor. Türkiye'nin desteğine geçmişten daha çok ihtiyaç var ve kaybetme lüksümüz yok. Kongre Başkanı Nancy Pelosi de ısrarcı olmayacaktır. Biz önce Türkiye'ye verdiğimiz sözleri tutmalıyız."

"Türkiye'yi kaybetme lüksümüz yok"

Amerikan Temsilciler Meclisi'ne sunulan Ermeni soykırımı tasarısı ile ilgili tartışmalar sürerken, Kongre'nin Türk Grubu Eşbaşkanı ve Temsilciler Meclisi'nin Demokrat üyesi Robert Wexler SABAH'a sağduyulu açıklamalar yaptı. Wexler, Amerika'nın Türkiye gibi önemli bir müttefiki kaybetme lüksü olmadığını söyledi ve "ABD olarak biz Türkiye'ye karşı verdiğimiz sözleri tutmakta ilk adımı dahi atamadık" dedi.

EN İLERİ MÜSLÜMAN ÜLKE
Kendisini bir Türkiye müttefiki ve hayranı olarak tanımlayan Amerikan Kongresi'nin en etkin ve medyatik üyelerinden Robert Wexler, sözde Ermeni soykırımını tanıyan tasarının geçmeyeceğine inandığını da belirtti. Wexler özellikle PKK ile mücadele konusunda Türkiye'ye verilen sözlerin tutulamadığı bir dönemde Amerikan Kongresi'nin Türkiye konusunda partiler üstü bir tavır sergilemesi gerektiğine dikkat çekti. İşte Wexler'ın açıklamaları: "Türkiye, İsrail'in ardından Amerika'nın en önemli stratejik müttefikidir. Türkiye hiç kuşkusuz dünyadaki en modern ve ilerleyici vizyona sahip Müslüman ülkedir. Ekonomik açıdan büyük bir güç, kültürel açıdan önemli bir zenginlik ve askeri güç açısından da bölgesindeki en önemli istikrar unsurudur. Ancak Amerikan Kongresi'nde başta Ermeni lobisi olmak üzere, etnik lobilerin son derece güçlü bir etkisi söz konusu. Bu noktada biz de Türkiye ile yakın ilişkiler kurarak, Amerikan ulusal çıkarları için Türkiye'nin önemini vurgulayarak Kongre'de daha olumlu bir tavır oluşturmaya çalışıyoruz." Wexler kendisi gibi Demokrat olan Kongre'nin yeni başkanı Nancy Pelosi'nin Ermeni cemaatine verdiği söze rağmen Amerikan ulusal çıkarları doğrultusunda bu konuda ısrarcı olmayacağı ümidini taşıdığının da altını çizdi. "Türkiye'ye verdiğimiz sözleri tutmaya dahi başlamadık" diyen Robert Wexler Irak'taki binlerce Amerikan askerinin hayati lojistik desteğini Türkiye ve özellikle İncirlik'ten aldığı bir dönemde "durumu karmaşık hale getirmenin" hiçbir anlamı olmadığını belirtti. Wexler, Rusya'nın bölgedeki artan etkinliği, enerji politikalarındaki agresif tutumlar, Ortadoğu'daki gergin ortam ve bölgedeki kızışan Sünni-Şii çatışmaları göz önüne alındığında Amerika'nın geçmiş dönemlere göre daha da fazla Türkiye'nin desteğine ihtiyacı olduğuna dikkat çekti. Türkiye'nin bölgesel bir güç olarak sorumluluklarını her zaman yerine getirdiğini, son olarak Afganistan'da ISAF gücüne de destek verdiğini vurgulayan Wexler "Türkiye'ye verilen sözler artık tutulmaya başlanmalı" ifadesini kullandı.

İSRAİL'İN BEKLENTİSİ VAR
Ermeni tasarısına karşı Musevi lobisinin geçtiğimiz senelere göre daha pasif kaldığının hatırlatılması üzerine Wexler İsrail'in önemli bir müttefikinin bir terör örgütü lideri ile görüşmesine tepki göstermekte haklı olduğunu ve Musevi cemaatinin Türkiye'den daha farklı bir yaklaşım beklediğini belirtti. Başbakan Erdoğan'ın İsrail konusunda zaman zaman yaptığı çıkışlara da değinen Wexler "Elbette dostlar birbirini eleştirebilir ancak kullanılan üslup da bazı sınırlar olmalı" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious