'Türkiye'yi şamar oğlanı yapamazlar'

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, AB Komisyonu'nun Türkiye ile ilgili kararını "Türkiye, hiçbir koşul altında şamar oğlanı haline getirilebilecek bir ülke değildir" diyerek değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Meclis'te basın toplantısı düzeleyen Öymen, AB Komisyonu'nun Türkiye ile ilgili kararını değerlendirdi. Öymen, Finlandiya'nın Kıbrıs planının sorunu çözmeye ilişkin bir plan olmadığını belirterek, bu anlamda Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Fin Planı nedeniyle Finlandiya'yı takdir etmesini de eleştirdi.

Finlandiya'daki görüşmelerde edindikleri bilgilere göre Türkiye'nin, Maraş ile ilgili öneriyi kabul etmediğini; Mağusa Limanı'nın 2 yıl içinde açılmasına ise itiraz edilmediğini anlatan Öymen, "Eğer Hükümet, 'biz taviz vermedik. Finlandiya önerilerini baştan sona reddettik' derse, kendilerine kamuoyu önünde teşekkür edeceğiz. Öyle anlaşılıyor ki durum öyle değildir" diye konuştu.

Rehn'in, "Türkiye bir altın gol atabilir" sözlerini değerlendiren Öymen, "Bizden istedikleri, bizim kendi kalemize gol atmamızdır. Altın gol atmak demek, bunlardan birinde taviz vermek demektir" şeklinde konuştu. Öymen, AB Komisyonu'nun sadece 8 madde değil, şu ana kadar maddelerin tümümün fiilen askıya alındığını savunarak, şöyle devam etti: "Bir şeyi askıya almak için devam ediyor olması lazım. Hangi müzakereler devam ediyordu da askıya aldınız? Bu 8 maddeyi müzakereye açmıştınız da şimdi durduruyor musunuz? Zaten açmadınız. Bütün oyun şudur: 'Bakanlar Konseyi ve zirve toplantısına kadar Türkiye'den Fin önerileri konusunda ne gibi ilave tavizler koparabiliriz'; bunun için çalışıyorlar. Finlandiya Başbakanı, bunun için geliyor. Eğer Türkiye, Fin önerilerini kesinlikle reddetmiş olsaydı, buraya gelmesinin hiçbir manası olmayacaktı. Belli ki bizim verdiğimiz tavizler Rumları tatmin etmemiş. AB de Rumları tatmin etmek için bizden daha çok taviz istemektedir. Kamuoyu baskısıyla Türkiye taviz vermeye zorlanmaktadır"

Öymen, AB komisyonu'nun Türkiye'ye karşı inanılmayacak kadar ağır bir dil kullandığını, bunun kendilerini rahatsız ettiğini belirterek, "Türkiye, hiçbir koşul altında bir şamar oğlanı haline getirilebilecek ülke değildir" dedi.Türkiye'nin bundan sonraki süreçte AB hukukundan ayrılmaması gerektiğini ifade eden Öymen "Süreç tıkanmıştır diyebilir miyiz?" diye bir soruya ise sürecin zaten işlemediğini iddia ederek, "Yaşanan tüm bu sıkıntılar, hükümetin dış baskılara açık dış politika izlemesinden kaynaklanıyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious