Türkiye'yi sandıkta kurtaracağız!

  • Giriş : 09.05.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Çanakkale'de, Sakarya'da Türkiye'yi kurtardık ama asıl şimdi Türkiye'nin kurtarılmaya ihtiyacı var. Önümüzdeki seçimlerde Türkiye'yi sandıkta kurtaracağız" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Baykal, "Diyarbakırspor ve Samsunspor'un ligde kalması için yasal düzenleme yapılsın. Teröriste af çıkaracağınıza Samsunspor ve Diyarbakırspor için af çıkarın" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Diyarbakır ve Samsunspor'un ligden düşmemesi için gerekli yasal düzenleme yapılmasını istedi. Hareketli bir Futbol sezonu geçirildigini kaydeden Baykal, şunları söyledi: "Spora, eğitime, orduya ve dine siyasete karıştırmamak gerektiğini bir türlü Türkiye'yi yönetenlere anlatamadık. Geçen sezonda şiddet, sike olayları, yanlış uygulamalar sporla ilgili gelişmeyi gölgeledi. UEFA Kupasi'nda temsil etmeye hak kazanan ve düşen takımlar olacaktır. Bu ligde Diyarbakir ve Samsunspor'un ligden düşme durumuyla karşı karşıya kaldığını görüyoruz. Bunun ötesine bakmamiz gerekiyor. CHP olarak af uygulamasinin karsisinda yeraldik. Af yasalari çikarildi. Bakanlar kendilerini affettirdiler. Diyarbakir ve Samsunspor'un lig dışında kalmasından üzüntü duyuyorum. Ligde Diyarbakır ve Samsunspor bulunmali. Ulusal düzeydeki bir Futbol yarışmasinda bu takımların temsil edilmemesi çok önemlidir. Kimse bize federasyon, kural falan demesin. Önemli olan Türkiye'nin birliği ve bütünlüğüdür."

Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın son günlerde yaptığı açıklamalar ve ortaya koyduğu uygulamalardan sonra Türkiye'de dindar olan ile dindar olmayan arasında bir ayrımın, bir tasnifin başlatıldığının ortaya çıktığını kaydetti. AK Parti'nin il kongresinde kadınlar ile erkeklerin ayrı oturması üzerine başlayan harem-selamlık tartışmalarından sonra Başbakan Erdoğan'ın 'Size ne bundan. Kadınlar istediği yere oturur' dediğini hatırlatan Deniz Baykal, 80 yıllık modern Türkiye tarihinde hiçbir Başbakan'ın haremlik- selamlık uygulamasını savunmadığını, 2006 yılında ilk kez Başbakan Erdoğan'ın bu uygulamayı savunduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan'ın il kongresnide ortaya çıkan haremlik-selamlık uygulamasını demokrasi adı altında savunmaya çalıştığını ifade eden Baykal, "Bu durum Başbakan'ın kafasındaki demokrasi anlayışının ne kadar tehlikeli olduğunu gösteriyor. Haremlik-selamlık dayatmasını özgürlük ve demokrasi olarak sunması durumun vehametini ortaya koyuyor" diye konuştu.

Eski Başbakanlardan Adnan Menderes'in 1953 yılında yaptığı bir konuşmadan bölümler okuyan Baykal, "Nereden nereye. Bir Adnan Menderes'in konuşmasına bakın, bir de Recep Tayyip Erdoğan'ın söylemlerine" şeklinde konuştu.

Türkiye'de din alanında yaşananların tüm dünya tarafından kaygıyla izlendiğini, dünyada 'Türkiye nereye gidiyor?' sorularının sorulmaya başlandığını belirten Deniz Baykal, şöyle konuştu: "Bu gidişe toplumun bir el koyması lazım. Başka hiçbir kurumu bu konuda göreve çağırmak sözkonusu olamaz. Herkes görevini yapsın. Toplum da görevini yapsın. Medya görevini yapsın, siyasetçiler görevini yapsın, sendikalar görevini yapsın. Çanakkale'de, Sakarya'da Türkiye'yi kurtardık ama asıl şimdi Türkiye'nin kurtarılmaya ihtiyacı var. Önümüzdeki seçimlerde Türkiye'yi sandıkta kurtaracağız."

Son günlerde yaşanan tartışmalardan sonra 'Bu iktidar dinci, karşısına dindarları çıkaralım' şeklinde bir görüşün ortaya atıldığını anlatan Baykal, bu görüşün karşısında olduğunu bildirdi. Laiklik ile dindarlığın birbiriyle çelişen kavramlar olmadığını dile getiren Baykal, Türkiye'de bir insanın hem dört başı mağmur bir dindar, hem de Anayasa çerçevesinde laiklik ilkesinin savunucusu olabileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious